Urzędy pracy do likwidacji?

Finansowanie przez państwo działających
nieefektywnie, a kosztownych publicznych służb zatrudnienia to
marnowanie pieniędzy - ocenia "Gazeta Prawna".

Polskie urzędy pracy wciąż nie cieszą się dobrą opinią . Jeżeli wkrótce nie ulegnie to widocznej poprawie, mogą stracić rację bytu, a ich zadania przejmą prywatne agencje zatrudnienia - stwierdza dziennik.

Ludziom poszukującym pracy jest potrzebna, a często wręcz niezbędna, fachowa pomoc. Powinny ją świadczyć przede wszystkim urzędy pracy. Jednak w świadomości społecznej wciąż panuje przekonanie, że zatrudniają one rzesze urzędników, którzy ograniczają się jedynie do rejestracji bezrobotnych i biernego przyjmowania ofert pracy.

Według "Gazety Prawnej", rosnące tempo zmian w gospodarce oraz zwiększająca się elastyczność rynku pracy oznaczają, że pracownicy będą musieli coraz częściej zmieniać nie tylko pracę, ale i zawód. To z kolei powoduje zwiększenie popytu na pośrednictwo pracy.

Jeżeli publiczne służby zatrudnienia w Polsce chcą odgrywać istotną rolę na rynku pracy i skutecznie konkurować z innymi pośrednikami, muszą oferować profesjonalne usługi pracodawcom poszukującym pracowników i udzielać skutecznej pomocy osobom bezrobotnym. Muszą tez dysponować dokładnymi informacjami o sytuacji nie tylko na lokalnym, ale również krajowym rynku pracy - podkreśla "Gazeta Prawna". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)