Trwa ładowanie...

Urząd Wojewódzki krytykuje szpital po wykryciu superbakterii. "Rażące zaniedbania"

Bakteria New Delhi została wykryta w szpitalu w Zielonej Górze. Liczba nosicieli wzrosła do 20 pacjentów. Wicewojewoda lubuski uważa, że procedury wprowadzono z opóźnieniem, a jego szef zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Urząd Wojewódzki krytykuje szpital po wykryciu superbakterii. "Rażące zaniedbania"Źródło: Facebook.com
d270wfl
d270wfl

Szpital w Zielonej Górze wstrzymał przyjmowanie pacjentów na dwóch oddziałach po tym, jak w placówce wykryto u jednej osoby odporną na antybiotyki bakterię New Delhi. Po wydarzeniu szpital wdrożył restrykcyjne procedury. Pacjenci i personel zostali zobowiązani do przestrzegania ścisłych zasad sanitarnych.

Lubuski Urząd Wojewódzki zarzuca jednak zielonogórskiej placówce "rażące zaniedbania". Liczba nosicieli New Delhi wzrosła do 20 pacjentów. - Szpital zareagował zbyt mało dynamicznie. System zapobiegania i procedury zwalczania bakterii wprowadzono z opóźnieniem - twierdzi wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak.

Z kolei wojewoda Władysław Dajczak przypomniał, że zarażony trafił do szpitala w Zielonej Górze w połowie maja 2019 r. W dokumentacji zawarto wówczas informację o fakcie zakażenia, jednak materiały miały "zaginąć". W tym czasie nie wdrożono żadnych badań pozostałych pacjentów, najprawdopodobniej uznając, że był to jednostkowy przypadek.

d270wfl

Kontrole wykazały, że w placówce nie były prowadzone, zgodnie z wytycznymi krajowymi, badanie przesiewowe. Stwierdzono również nieprawidłowości proceduralne i zaniedbania zarządcze po stronie szpitala. Wojewoda zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury. Na razie bakterii nie wykryto w innych placówkach.

Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom

Źródło: lubuskie.uw.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d270wfl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d270wfl
Więcej tematów