Trwa ładowanie...
d35hiil
12-04-2008 09:50

"Urząd Rzecznika Praw Dziecka jest zbyteczny"

Większość publicystów, dyskutujących w "Salonie Prasowym Trójki" uważa, że urząd Rzecznika Praw Dziecka jest zbyteczny. Sejmowe komisje edukacji i polityki społecznej opowiedziały się za wnioskiem Platoformy Obywatelskiej i Lewicy i Demokratów o odwołanie Ewy Sowińskiej z funkcji Rzecznika.

d35hiil
d35hiil

Stanisław Janecki z "Wprost" zauważył, że dyskusja wokół Rzecznik Praw Dziecka przekształciła się w "pastwienie" nad Ewą Sowińską. W opinii publicysty instytucja rzecznika nie jest potrzebna. Przychylił się do zdania Janusza Kochanowskiego, który postuluje włączenie kompetencji, którymi dysponuje Sowińska, do kierowanego przez siebie urzędu Rzecznika Praw Obywateli.

Bronisław Wildstein z "Rzeczpospolitej" zgodził się z publicystą "Wprost". Dodał, że istnienie instytucji Rzecznika jest mnożeniem biurokratycznych bytów, a jednocześnie zdejmuje odpowiedzialność z innych urzędów, które powinny zajmować się pilnowaniem przestrzegania prawa. Bronisław Wildstein uznał, że dyskusja nad kwestią Ewy Sowińskiej wpisuje się w polityczny kontekst i fakt, że większość mediów zajmuje się poprzednimi rządami, a nie działaniem obecnego.

Tomasz Wróblewski z dziennika "Polska" zauważył, że w naszym kraju tworzy się kolejne urzędy, które nie potrafią realizować swoich zadań. Takim, według dziennikarza, jest urząd Rzecznika. Dodał, że istnieją mechanizmy prawne, zakazujące łamania praw dziecka, a ich egzekwowaniem powinny zajmować się istniejące urzędy.

Jedynie Mariusz Ziomecki z Superstacji uznał, że instytucja rzecznika jest potrzebna. Podkreślił, że w Polsce mamy do czynienia z częstym łamaniem praw dziecka. Zaznaczył, że przykłady z zagranicy pokazują na możliwość efektywnego zmieniania postaw społeczeństwa przez instytucje państwowe.

d35hiil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35hiil
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj