Uroczystości święta Wojska Polskiego przed Belwederem
Przed Belwederem odbyły się uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego, ustanowionego w rocznicę Cudu nad Wisłą.
Prezydent Lech Kaczyński w czasie swojego wystąpienia podkreślił, że bitwa z bolszewikami o Warszawę w 1920 roku była bitwą o całą Europę.
15.08.2007 | aktual.: 15.08.2007 11:49
Prezydent pozdrowił wszystkich weteranów walk z lat 1919-21, wojny obronnej z 1939 r., walk na Wschodzie i Zachodzie podczas II wojny światowej i tych, którzy w kraju walczyli z hitlerowskim i bolszewickimi oddziałami. Pozdrawiał też tych, którzy nie złożyli broni po zakończeniu wojny, gdy okazało się, że Polska zagrożona jest sowieckim totalitaryzmem. Jesteście chlubą naszego narodu. Nie zapominamy o was i nie będziemy zapominać - oświadczył Lech Kaczyński.
Wkrótce do Sejmu zostanie przesłany projekt ustawy o korpusie weteranów - zapowiedział podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich prezydent.
Podkreślał też, że święto Wojska Polskiego przypomina o zwycięstwie z 1920 r., które ugruntowało naszą świeżo odzyskaną niepodległość. Przypomniał, że Bitwa Warszawska miała znaczenie dla całej Europy i pokazała, że w mniej niż 2 lata Polska - zniszczona przez I wojnę światową - potrafiła zbudować armię, która odparła sowiecką nawałę.
Prezydent zauważył, że 60-letni okres bez wojen, to "pod polskim niebem, zjawisko bez precedensu". Przypomniał jednak, że nie jest tak, że na całym świecie jest pokój, i armia musi być przygotowana do misji na całym świecie.
Zapewnił, że w miarę poprawy sytuacji gospodarczej w kraju, armia będzie umacniana i coraz lepiej wyposażona. "Musi być, bo pokój jest wielką wartością a siła naszej armii jest jednym z tego pokoju gwarantem" - dodał L.Kaczyński.
Środowa defilada wojskowa ma pokazywać co armia już osiągnęła, a w kolejnych latach pokazywać, jak się zmienia - mówił.
Prezydent Lech Kaczyński wręczył w dniu święta Wojska Polskiego nominacje generalskie. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Belwederu z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło.
W 87. rocznicę "cudu nad Wisłą" nominacje na stopień generała brygady odebrali m.in. kombatanci i weterani II wojny światowej płk. Stanisław Burza-Karliński i płk. Marian Nitecki. Nominowany został też płk. Tadeusz Góra.
Gen. Andrzej Błasik został generałem brygady, a generałowie Roman Polko i Krzysztof Załęski generałami dywizji. Nominacje odebrali z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dniu święta Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Belwederu
Na pierwszy stopień generalski - generała brygady - nominowani zostali płk. Janusz Adamczak, płk. Tomasz Bąk, płk. Zbyszek Czerwiński, płk. Mieczysław Gocuła, płk. Andrzej Knap, płk. Andrzej Przekwas, płk. Jan Rajchel, płk. Andrzej Sobieraj, płk. Sławomir Szczepaniak, płk. Adam Świerkocz i płk. Zbigniew Tłok- Kosowski.
Kontradmirałami zostali komandorowie: Ryszard Demczuk, Waldemar Głuszko, Stanisław Zarychta i Jarosław Zygmunt.
Prezydent Lech Kaczyński mianował również nowych dowódców rodzajów sił zbrojnych. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Belwederu z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Aleksanda Szczygło.
Dowódcą Operacyjnym Sił Zbornych został gen. broni Bronisław Kwiatkowski, Dowódcą Sił Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński, a Szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - Zbigniew Tłok-Kosowski.
Prezydent, politycy i wojskowi zgromadzeni przed Belwederem na uroczystości święta Wojska Polskiego minutą ciszy uczcili śmierć podporucznika Łukasza Kurowskiego. Żołnierz zmarł w Afganistanie w wyniku ran odniesionych podczas ostrzału konwoju, którym jechał.
Jest to pierwszy polski żołnierz, który poniósł śmierć w tym kraju. Do tej pory w Afganistanie zostało rannych 7 naszych żołnierzy.
Polacy są z misją pokojową w Afganistanie od stycznia tego roku. Wówczas to do Afganistanu wyleciało 70 żołnierzy. Obecnie jest tam ich ponad 1160.