PolskaUroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący"

Uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący"

Na warszawskim Mokotowie odbyły się uroczystości związane z 60. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zainaugurowano je wystawieniem wart honorowych przy pomniku "Mokotów Walczący" w stołecznym Parku im. Orlicz-Dreszera.

Uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący"
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Rybarczyk

01.08.2004 | aktual.: 01.08.2004 13:38

Bohaterami niedzielnych uroczystości byli przede wszystkim powstańcy pułku Armii Krajowej "Baszta", który powstał z konspiracyjnej grupy żoliborskich harcerzy. W Powstaniu Warszawskim pułk "Baszta" walczył właśnie na Mokotowie.

Pomnik "Mokotów Walczący" jest hołdem dla wszystkich powstańców Mokotowa, w tym żołnierzy pułku "Baszta". Kwiaty przy pomniku złożyły delegacje pułku "Baszta", a także m.in. przedstawiciele grupy artyleryjskiej AK "Granat", ZHP i ZHR, policji i straży miejskiej. Pamięć poległych powstańców mokotowskich uczczono odegraniem przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji Państwowej "Marszu Mokotowa" oraz zapaleniem znicza.

Nie ma takich słów, które wyraziłyby podziękowania za wasze czyny dokonane w Powstaniu. One nigdy nie zostaną zapomniane - pozostaną w naszych sercach, sercach naszych dzieci, wnuków i prawnuków - powiedział biorący udział w uroczystościach wiceprezydent miasta Warszawy Sławomir Skrzypek.

Zdaniem prezesa Związku Powstańców Warszawskich płk Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, podczas obchodzonej 60. rocznicy Powstania wszelkie hołdy powinno się składać przede wszystkim powstańcom, ale poległym.

Z wielkim wzruszeniem przyjmujemy uroczystości obchodzone wczoraj i dzisiaj. Z pewnym zażenowaniem jednak przyjmujemy te wszystkie hołdy. One należą się tym, co polegli - pięknym dziewczynom i chłopcom, którzy w 1944 roku oddali swe życie. To dla nich robimy te wszystkie uroczystości. Pamiętajmy o tym - powiedział Ścibor-Rylski.

Po zakończeniu uroczystości przy pomniku "Mokotów walczący" jej uczestnicy przemaszerowali ulicą Puławską do parku Morskie Oko, gdzie złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym mord powstańców z pułku "Baszta" na ulicy Dworkowej.

Tam właśnie 27 września 1944 roku, po kapitulacji Mokotowa w Powstaniu, Niemcy zamordowali 119 powstańców z "Baszty". Powstańcy zabłądzili w kanałach przedzierając się do Śródmieścia i przez pomyłkę wyszli z włazu, który znajdował się przy Dworkowej 3/5, na terenie komendy żandarmerii na Powiat Warszawski.

Niemcy dokonali mordu wbrew umowie kapitulacyjnej dzielnicy, która gwarantowała traktowanie powstańców na prawach jeńców wojennych.

W drodze do parku Morskie Oko maszerujący zatrzymali się przy tablicy memorialnej twórców "Marsza Mokotowa" - Mirosława Jezierskiego "Karnisza", który napisał słowa do pieśni oraz Jana Markowskiego "Krzysztofa", autora muzyki. Ich pamięć uczczono ponownym odegraniem marszu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)