ŚwiatUroczystości na brytyjskich cmentarzach, gdzie spoczywają polscy lotnicy

Uroczystości na brytyjskich cmentarzach, gdzie spoczywają polscy lotnicy

Na cmentarzach Newark w środkowej Anglii, na którym spoczywa ponad 300 polskich lotników oraz North Sheen w południowo-zachodnim Londynie zorganizowano uroczystości żałobne z okazji Wszystkich Świętych.

W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Nottingham odprawiono mszę św. żałobną, po której kombatanci Polskich Sił Zbrojnych (PSZ) i ich rodziny wzięli udział w żałobnej procesji do grobów prezydentów RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego oraz do miejsca, w którym spoczywały prochy gen. Władysława Sikorskiego - premiera polskiego rządu na uchodźstwie i Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych.

Uroczystościom w Newark z udziałem pocztów sztandarowych z różnych rejonów Anglii przewodniczyło Stowarzyszenie Lotników Polskich i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Weterani PSZ stawili się na uroczystości w mundurach i z wojennymi odznaczeniami.

Na cmentarzu w Newark znajduje się polska część, na której spoczywają głównie lotnicy i spadochroniarze, uczestnicy walk II Wojny Światowej. Pierwszy krzyż-pomnik został odsłonięty tu 5 lipca 1941 roku przez biskupa polowego PSZ Józefa Gawlinę. U stóp krzyża znajduje się płyta upamiętniająca gen.Sikorskiego, który zginął 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, a w Newark spoczywał do 1993 roku.

Wśród polskich grobów w Newark wyróżnia się pomnik upamiętniający most powietrzny uruchomiony z Włoch dla wsparcia Powstania Warszawskiego (Warsaw Air Bridge Memorial), wzniesiony w hołdzie 250 brytyjskim i polskim lotnikom, którzy zginęli niosąc pomoc powstańcom.

Żałobna procesja do grobów odbyła się w niedzielę również na cmentarzu North Sheen, na którym pochowani są m.in. generałowie Henryk Krok-Paszkowski, Stanisław Michał Lityński, Witold Marian Mikulicz-Radecki oraz Roman Władysław Szymański.

Na cmentarzu tym spoczywa też Stanisław Kot (1885-1975) ambasador RP w Kujbyszewie w okresie formowania się armii polskiej w ZSRR, która w sierpniu 1942 roku ewakuowała się do Persji. W 1943 roku jako minister informacji w rządzie polskim ogłosił on komunikat o zbrodni katyńskiej.

Na North Sheen pochowanych jest też wielu emigracyjnych artystów, pisarzy i dziennikarzy m.in. Zofia Terne - piosenkarka i aktorka II Korpusu, Hermina Naglerowa - pisarka oraz Wiktor Budzyński, wybitny realizator radiowy, były pracownik Radia Wolna Europa w Monachium.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)