Uroczystości 65. rocznicy śmierci gen. Sikorskiego
W Tuszowie Narodowym wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Pamięci generała Sikorskiego i żołnierzy II wojny światowej w 65. rocznicę
śmierci premiera rządu RP.
Do uczestników uroczystości list skierował prezydent RP Lech Kaczyński. Napisał m.in., że dziełem gen. Sikorskiego było "ocalenie działania rządu i armii polskiej po niespodziewanie szybkim upadku Francji w wojnie z III Rzeszą".
"W ogromnej mierze to za sprawą jego umiejętności dyplomatycznych Polska, mimo że pozostawała pod okupacją, odgrywała ważną rolę w sojuszu państw demokratycznych. Zarazem jednak generał Sikorski był człowiekiem, który uznawał, iż ponad taktyką i grą o bieżące korzyści stoją ważniejsze od nich wartości wyższe. W godzinie próby, kiedy całemu światu ujawniona została tragedia zbrodni katyńskiej, nie zawahał się stanąć po stronie niewygodnej i niechcianej prawdy o losie wymordowanych polskich oficerów" - napisał prezydent Kaczyński.
Poświęcony i wmurowany kamień węgielny pochodzi z Gibraltaru. Według władz gminnych, Centrum powinno być czynne na 130. rocznicę urodzin generała, która przypadnie w 2011 r.
Uroczystość w Tuszowie zakończył apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem generała, który znajduje się przed jego rodzinnym domem. W trakcie uroczystości nad Tuszowem Narodowem kilkakrotnie przeleciała replika polskiego samolotu RWD 5.
Na Podkarpaciu uroczystości rocznicowe odbyły się także w Hyżnem i Rzeszowie, gdzie późniejszy generał, wódz naczelny i premier mieszkał w latach dzieciństwa i wczesnej młodości.
Sikorski był m.in. współzałożycielem Związku Walki Czynnej w 1908 r. Odegrał ważną rolę w walkach o odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. W okresie międzywojennym należał do konkurentów obozu politycznego marszałka Józefa Piłsudskiego.
Funkcję premiera i ministra spraw wojskowych RP powierzono mu 30 września 1939 r. w Paryżu. W listopadzie tego samego roku objął stanowisko naczelnego wodza. Zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 r. Został pochowany na cmentarzu polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii. 17 września 1993 r. jego prochy przeniesiono na Wawel.