Uroczystość pogrzebowa osób, które przekazały swoje ciała nauce
Uroczystość pożegnania 27 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Potem ich prochy spoczęły w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.
Pożegnanie odbyło się przed południem w reprezentacyjnej auli uczelni. Uczestniczyli w nim m.in. krewni, studenci, lekarze i pracownicy naukowi. Odprawiono ekumeniczne nabożeństwo. Potem urny z prochami przewieziono do kolumbarium (grobowca) w Rudzie Śląskiej. Miejsce pochówku opatrzono łacińską sentencją: "Oto miejsce, gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".
Aulę ŚlUM w Katowicach-Ligocie, gdzie odbywają się coroczne uroczystości pożegnania zmarłych, od dziesięciu lat wypełniają tłumy przyszłych lekarzy. Tak długo działa prowadzony już program świadomej donacji zwłok, dzięki któremu śląscy naukowcy dysponują zgłoszeniami osób chcących po śmierci swoje ciała powierzyć na potrzeby nauki.
- Bez zrozumienia ze strony waszych bliskich nie byłoby tego programu, nie byłoby dobrze wykształconych lekarzy. To dla nas szczególna uroczystość - mówił do krewnych żegnanych osób dr hab. Grzegorz Bajor, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej ŚlUM.
- Wasi bliscy pokazali, że ciało nawet po śmierci może być wspaniałym darem. Dziękujemy za ten dar, za humanizm, jaki wykazali przekazując swe ciała na rzecz nauki - zaznaczyła prorektor uczelni prof. Joanna Lewin-Kowalik.
Program świadomej donacji zwłok, prowadzony przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest objęty Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Ten zakonnik, profesor, myśliciel, jako pierwszy postanowił, że jego ciało zostanie przekazane na cele naukowe. Tak się stało. Jego ciało zostało oddane Uniwersytetowi we Fryburgu, którego był wieloletnim profesorem.
Celem programu świadomej donacji zwłok jest informowanie i pozyskiwanie na rzecz uczelni donatorów, przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań.
Aby wziąć udział w programie należy poświadczyć notarialnie dwa egzemplarze aktu przekazania zwłok, po czym jeden dostarczyć uczelni. Uniwersytet dopełnia wszelkich formalności, m.in. transportu zwłok i ich późniejszego pochówku, zgodnego z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy.
Przedstawiciele uczelni podkreślają, że podarowanie nauce swojego ciała oznacza dla młodych adeptów medycyny możliwość korzystania z "najdoskonalszego atlasu anatomicznego". Część donatorów zastrzega sobie w testamentach anonimowość.