PolskaUroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej

Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej

Kościół obchodzi w poniedziałek uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Na placu jasnogórskim w Częstochowie o godzinie 11.00 zostanie odprawiona suma pontyfikalna.

Uroczystość związana jest z prowadzonym przez paulinów sanktuarium maryjnym w Częstochowie. Od XIV wieku wielką czcią otaczany jest tam obraz Matki Bożej. Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej jest dniem, kiedy na Jasną Górę przybywają wielotysięczne rzesze pielgrzymów.

Kult Matki Bożej pielęgnowali fundatorzy klasztoru na Jasnej Górze oraz paulini. W przekonaniu, że kult ten powinien znaleźć wyraz w odrębnym święcie paulini kilkakrotnie zabiegali do papieża o ustanowienie takiego święta, po raz pierwszy po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w roku 1665.

Dopiero papież Pius X zatwierdził 13 kwietnia 1904 roku uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej dla diecezji włocławskiej i Jasnej Góry. Od 1910 roku święto wprowadzano stopniowo w innych diecezjach. W 1956 roku papież Pius XIII podniósł to święto do najwyższej rangi i obecnie jest ono obchodzone jako uroczystość w całej Polsce.

Uroczystość ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Najświętszej Marii Panny w dziejach całego narodu. W przekonaniu katolików polskich jest ona obrończynią najwyższych wartości: wiary, obyczajów chrześcijańskich, ducha, kultury i języka ojczystego.

Źródłem kultu Matki Bożej Częstochowskiej jest cudowna ikona, z racji ciemnej karnacji twarzy Maryi nazwana Czarną Madonna. Pochodzenie i czas powstania ikony nie sa dokładnie znane. Istnieje podanie przypisujące autorstwo obrazu św.Łukaszowi.

Kluczowym wydarzeniem w historii jasnogórskiego sanktuarium była obrona przed Szwedami w 1655 roku. Rok później król Jan Kazimierz złożył we Lwowie śluby, w których ogłosił Polskę królestwem Maryi.

Od tego czasu Częstochowa uznawana jest za duchową stolicę Polski. Królowie polscy otaczali Jasną Górę wielką czcią. Poczynając od Jadwigi i Władysława Jagiełły każdy z królów przyjeżdżał po swej koronacji by złożyć hołd Królowej Polski, składając drogocenne wota. Nie przybył tam jedynie ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski.

8 września 1946 roku około miliona Polaków pod przewodnictwem prymasa Augusta Hlonda dziękowało Bogu na Jasnej Górze za uratowanie kraju od zagłady.

W sierpniu 1956 roku, pod nieobecność uwięzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego, Episkopat Polski w obecności miliona wiernych odnowił uroczyście ślubowania. W 1957 roku rozpoczęła się peregrynacja obrazu Czarnej Madonny po wszystkich diecezjach i parafiach.

Była to niezwykła okazja do publicznej, mimo zakazu władz, manifestacji wiary przez Polaków. W czasie pielgrzymki miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie, jakim było aresztowanie obrazu przez Służbę Bezpieczeństwa.

W maju 1966 roku z okazji tysiąclecia chrztu Polski na Jasną Górę miał przyjechać papież Paweł VI, jednak nie zgodziły się na to komunistyczne władze.

W 1982 roku wierni obchodzili jubileusz 600-lecia powstania sanktuarium. Dopełnieniem jubileuszu były uroczystości obchodzone w czerwu 1983 roku, którym przewodniczył Jan Paweł II. (and)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)