PolskaUroczyste obchody Dnia Niepodległości w Krakowie

Uroczyste obchody Dnia Niepodległości w Krakowie

Kilka tysięcy krakowian uczestniczyło w Krakowie w obchodach Dnia Niepodległości. Obchody rozpoczęły się przed południem biciem Dzwonu Zygmunta i złożeniem wieńców na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.

W Katedrze na Wawelu odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. Celebrujący ją metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz przypominał o patriotycznej symbolice Ołtarza Ojczyzny, znajdującego się pośrodku katedry. Apelował o bezinteresowność w służbie publicznej, ofiarność i rzetelną pracę.

Ten ołtarz w najlepszy sposób porządkuje naszą miłość do ojczyzny, weryfikuje wszystkie nasze intencje. Pyta o bezinteresowność, o ducha służby publicznej, o uczciwość i rzetelność wykonywania przez nas pracy. Pyta o to, czy niejednokrotnie za szumnymi naszymi deklaracjami nie kryje się zwykły interes, egoizm, karierowiczostwo - powiedział.

Metropolita podkreślił, że "ołtarz uczy ofiarności, bycia razem, bycia solidarnym i noszenia brzemion razem". Zawsze jeden i drugi, nigdy jeden przeciwko drugiemu, a jeśli brzemię, to dźwigane wspólnie - podkreślił arcybiskup Dziwisz.

Po mszy uformował się patriotyczny pochód, którego uczestnicy nieśli biało-czerwone chorągiewki. W pochodzie wyruszyły 4 formacje ułańskie na koniach, orkiestra garnizonowa oraz kompanie honorowe Wojska Polskiego, Policji i Straży Miejskiej z chorągwiami. Za nimi szli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, parlamentarzyści, organizacje kombatanckie, członkowie Bractwa Kurkowego w historycznych strojach i mieszkańcy Krakowa.

Pochód zatrzymał się przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie przedstawiciele władz samorządowych i państwowych złożyli wieniec. Następnie uczestnicy przemarszu udali się "drogą królewską" przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki, gdzie odbyły się główne uroczystości, tj. uroczysta zmiana warty, apel poległych, przemówienia oraz składanie wieńców i kwiatów.

Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości wieczorem na Rynku Głównym odbędzie się 17. lekcja śpiewania polskich pieśni patriotycznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)