Uroczysta premiera książki kard. Dziwisza
W Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie odbyła się uroczysta prezentacja książki kardynała Stanisława Dziwisza "Świadectwo".
Wśród gości byli m.in. kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Nagy, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi, szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu w Watykanie ks. Paweł Ptasznik, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ks. Sławomir Oder i osobisty fotograf Jana Pawła II Arturo Mari.
"Ludzie wracają do Ojca Świętego"
Kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że napisanie wspomnień o Janie Pawle II było jego obowiązkiem, a książka taka była potrzebna, bo ludzie nie chcą zapomnieć o Janie Pawle II i wciąż do niego wracają.
Ludzie nie chcą zapomnieć postaci Ojca Świętego. Wracają do niego. Co więcej chcą jeszcze bardziej zgłębić tę postać i to wszystko, co nam zostawił. I dlatego postanowiłem, po dość długim namyśle, współpracować z dr Svidercoschim" (Gian Franco Svidercoschi, współtwórca książki - PAP) - powiedział kard. Dziwisz.
Metropolita krakowski mówił, iż wiele razy słyszał, że jest cieniem Jana Pawła II. Może tak i było. Zwłaszcza u końca życia Ojciec Święty, potrzebował, żeby ktoś był blisko - mówił kardynał. Było to dla mnie zaszczytem, przywilejem i łaską być cieniem wielkiego człowieka, wielkiego Pasterza, wielkiego Polaka. A kto doświadczył cienia, wie, że czasem w cieniu lepiej widać rzeczy, które są w świetle - podkreślił.
Dodał, że chciałby i dzisiaj, aby autorzy książki pozostali w cieniu, a w świetle pozostała postać Jana Pawła II.
Książka "Świadectwo" będzie dostępna w kioskach i księgarniach od poniedziałku.
"Kopalnia informacji nieznanych"
Przeczytałem książkę jednym tchem. Wielkie wrażenie zrobił na mnie styl, sposób w jaki kardynał Dziwisz z pomocą narratora Gian Franco Svidercoschiego opowiada o papieżu. To tekst głęboko wiarygodny, książka napisana z wielką naturalnością, świadectwo spisane bez poszukiwania sensacyjnych efektów, co nie oznacza, że w książce nie ma rzeczy nowych, ważnych faktów, które nie były znane. Codzienne życie Karola Wojtyły, jego głęboka wiara chrześcijańska i jego człowieczeństwo - powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej, ksiądz Federico Lombardi. Ksiądz Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", podkreśla, że ta książka nie jest zbiorem anegdot i tajnych wiadomości z apartamentów Jana Pawła II. Jest ona kopalnią informacji nieznanych, szczegółów, które prostują różne obiegowe opinie i historie. Wbrew pozorom, nowe rzeczy ujawnione w tej książce przez kardynała Dziwisza są dosyć liczne - dodaje.
Kiedy powiedziałem kardynałowi, że jednak jeszcze mi czegoś w tej książce brakuje, odpowiedział mi: Świetnie, to znaczy, że jest materiał na jeszcze jedną książkę! - mówi ks. Boniecki.
"Polskie elementy - najciekawsze"
Luigi Geninazzi, czołowy publicysta "Avvenire" - organu Episkopatu Włoch - przyznaje: Na mnie wielkie wrażenie zrobiła opisywana przez kardynała Dziwisza zdecydowana reakcja papieża na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce i jego list do gen. Jaruzelskiego.
To jeden z wielu epizodów dotyczących Polski. Wydaje mi się, że polskie elementy są w "Świadectwie" najciekawsze - podkreśla Geninazzi.
Książka kardynała Dziwisza jest jedynym tego rodzaju świadectwem pontyfikatu. Stanisław Dziwisz był blisko 40 lat u boku Karola Wojtyły i jest to wyjątkowy, jedyny tego rodzaju świadek. Był nie tylko współpracownikiem, lecz jak sam o sobie mówi, uczniem Karola Wojtyły - dodaje.