PolskaUroczysta msza w drugą rocznicę katastrofy w "Halembie"

Uroczysta msza w drugą rocznicę katastrofy w "Halembie"

- Pochylmy głowy przed śladami, które po
nich zostały. Te ślady mówią o nich po to, by nas zachwycać, ale i
przestrzegać. Obyśmy umieli to czytać - mówił na mszy odprawionej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w drugą rocznicę katastrofy w kopalni "Halemba" ks. Jerzy Lisczyk.

- Przychodzimy, aby prosić miłosiernego Boga o szczęśliwość wieczną dla górników, którzy dwa lata temu zginęli, ale także dla wszystkich, którzy oddali życie na miejscu pracy. (...) Wszyscy jesteśmy tu na chwilę na ziemi, nasza ojczyzna jest w niebie. Przypominają nam to bracia górnicy, którzy odeszli - podkreślił ks. Lisczyk, proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach.

W piątek mija druga rocznica katastrofy w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Dokładnie dwa lata temu w wybuchu metanu i pyłu węglowego w pobliżu likwidowanej ściany wydobywczej 1030 metrów pod ziemią zginęło 23 górników. Była to największa tragedia w polskim górnictwie w ciągu ostatnich trzech dekad. W piątek od rana pod zegarem przy głównym wejściu do kopalni płonęły znicze.

Po uroczystej mszy na pobliskim cmentarzu komunalnym złożono kwiaty pod tablicą z nazwiskami wszystkich poległych w "Halembie" górników.

Modlitwą i złożeniem kwiatów przed tablicą z nazwiskami poległych w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej górników zakończyły się w piątek obchody rocznicy katastrofy w tej kopalni sprzed dwóch lat.

Po wybuchu metanu i pyłu węglowego 1030 metrów pod ziemią 21 listopada 2006 r. zginęło 23 górników.

Poległych górników wspominały w piątek w Rudzie Śląskiej rodziny ofiar, delegacje śląskich kopalń, władze górniczych spółek i instytucji, samorządowcy i związkowcy. Prócz oficjalnych gości, w oficjalnych uroczystościach na cmentarzu i w kościele uczestniczyło najwyżej kilkanaście osób.

Od rana wokół kopalnianego zegara znicze dla nieżyjących górników zapalali górnicy z "Halemby" oraz rodziny i znajomi ofiar. Po zakończeniu obchodów odwiedzający rudzki cmentarz zostawiali pod tablicą kolejne znicze i kwiaty. Osobne uroczystości zorganizowali tego dnia członkowie związku "Sierpień 80", którzy złożyli wiązanki przed kopalnią.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)