Trwa ładowanie...
ycipk-4n71qt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Urna z prochami Jarockiego zostanie wystawiona w Teatrze Narodowym

Urna z prochami wybitnego reżysera Jerzego Jarockiego zostanie wystawiona w Teatrze Narodowym w Warszawie, na scenie przy Wierzbowej. Pogrzeb artysty ma odbyć się w Krakowie. Jerzy Jarocki zmarł 10 października, miał 83 lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych zmarł w wieku 83 lat w Warszawie
Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych zmarł w wieku 83 lat w Warszawie (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
ycipk-4n71qt

Jak powiedziała Hanna Zoll z Teatru Narodowego w Warszawie poniedziałkowa uroczystość będzie symbolicznym pożegnaniem Jerzego Jarockiego przez środowisko artystyczne; ma być zamknięta dla mediów.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Krakowie. Data pogrzebu Jerzego Jarockiego nie jest jeszcze znana.

W inscenizacjach Jarockiego dominowała literatura współczesna - Eugene O'Neill, Arthur Miller, Sławomir Mrożek, Friedrich Durrenmatt, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz.

ycipk-4n71qt

Najmocniej artysta związany był ze Starym Teatrem w Krakowie i Teatrem Narodowym w Warszawie.

W 1962 roku rozpoczął etatową pracę w Starym Teatrze. Jego legendarne inscenizacje należą do najwybitniejszych osiągnięć krakowskiej sceny. Obsypane nagrodami przedstawienia: "Tango", "Garbus", "Portret" Mrożka, "Matka", "Szewcy" Witkacego, "Wyszedł z domu", "Moja córeczka" Różewicza, "Wiśniowy sad", "Trzy siostry" Czechowa, "Proces" Kafki, "Rewizor" Gogola, "Ślub" Gombrowicza - na trwałe zapisały się w historii polskiego teatru.

Od roku 2003 Jarocki był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Wyreżyserował tam swoje ostatnie przedstawienia: "Błądzenie" Gombrowicza (2004), "Kosmos" Gombrowicza (2005), "Miłość na Krymie" Mrożka (2007), "Tango" Mrożka (2009), "Sprawę" wg "Samuela Zborowskiego" Słowackiego (2011). W ostatnich dniach przed śmiercią zakończył zdjęcia do telewizyjnej rejestracji "Tanga". Wkrótce miał zacząć próby autorskiego spektaklu "Węzłowisko", którego premiera była przewidziana na wiosnę 2013 roku.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4n71qt

ycipk-4n71qt
ycipk-4n71qt