Trwa ładowanie...
d176jqk
04-12-2009 18:00

Urban nie musi przepraszać Króla za "agenta Rycerza"

Redaktor naczelny tygodnika "Nie" Jerzy Urban nie musi przepraszać Marka Króla, byłego naczelnego "Wprost", oraz publikować sprostowania twierdzeń, by był on agentem SB.

d176jqk
d176jqk

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo cywilne o ochronę dóbr osobistych, które w 2005 r. przeciwko wydawcy tygodnika "Nie" złożył Król. Sąd ocenił, że dziennikarze "Nie", publikując artykuły na temat Króla, "zachowali należytą staranność".

W 1996 r. tygodnik Urbana po raz pierwszy napisał, że Król - przez 18 lat redaktor naczelny "Wprost" - był agentem SB o kryptonimie "Rycerz". Powtórzono to w 2005 r., powołując się na oficera SB. Właśnie te dwie publikacje stały się powodem procesu.

Jeszcze w 1996 r., w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" na pytanie, czy był agentem, Król odpowiadał: "Niczego w życiu nie podpisywałem. Gdy w 1985 r. zostałem zastępcą naczelnego 'Wprost', to raz na miesiąc, raz na dwa miesiące, przychodził do redakcji jakiś facet z SB, meldował się w sekretariacie i pytał o nastroje".

W 2006 r. "Rzeczpospolita" podała, że b. oficer SB Witold N., zeznając przy zamkniętych drzwiach jako świadek w tym procesie, potwierdził informacje "Nie".

d176jqk

Jak uzasadniała wyrok sędzia Agnieszka Matlak, w artykułach oparto się m.in. na słowach Witolda N., których "nie ma podstaw kwestionować". Dodała, że słowa te były weryfikowane przez dziennikarzy. Ponadto zaznaczyła, że sąd wziął pod uwagę fakt, iż na publikację z 1996 r. powód "zareagował dopiero po dziewięciu latach".

Sędzia przyznała, iż według Króla dokumenty przechowywane w IPN na jego temat są fałszywe. Zaznaczyła jednak, że w procesie cywilnym sąd nie rozstrzyga o prawdziwości dokumentów, tylko bada fakt dochowania staranności przez autorów publikacji.

Wyrok nie jest prawomocny.

Pełnomocnik Urbana, mec. Eugeniusz Baworowski po ogłoszeniu wyroku wyraził satysfakcję z rozstrzygnięcia. Na ogłoszeniu nie był obecny przedstawiciel powodów.

d176jqk

Król złożył rezygnację z kierowania tygodnikiem "Wprost" w 2006 r. Później był prezesem zarządu Agencji Wydawniczo-Reklamowej "Wprost" - wydawcy tygodnika. Obecnie AWR "Wprost" kieruje jego syn Amadeusz Król.

W 2007 r. "Wprost" przyznało, że Marek Król, prezes Agencji Wydawniczej "Wprost" i b. redaktor naczelny tygodnika, był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseud. Adam. Król zaprzeczał, by jego kontakty jako wiceszefa "Wprost" z oficerem SB w latach 80. miały charakter tajnej współpracy.

d176jqk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d176jqk
Więcej tematów