Trwa ładowanie...
ycipk-qcw657

"Uratował prezydenta, ale bez wizy by go nie wpuścili"

Podczas 74. Parady Pułaskiego, która w niedzielę przejdzie Piątą Aleją na Manhattanie do rąk tysięcy Amerykanów, trafi specjalna gazetka wzywająca do zniesienia wiz dla Polaków. Polonia chce wywrzeć nacisk na amerykańskich polityków w tej sprawie. Organizatorzy parady chcą także promować polską młodzież i przypomnieć Ameryce, że także Polacy budowali i budują ten kraj.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Uratował prezydenta, ale bez wizy by go nie wpuścili"
(Tomasz Bagnowski/ wp.pl)
ycipk-qcw657

Parada Pułaskiego tradycyjnie gromadzi tłumy, niektórzy Polacy mieszkający w Ameryce czekają na nią cały rok. W najbliższą niedzielę na Manhattanie spodziewanych jest ponad 30 tys. ludzi z około 100 polonijnych organizacji. Będą przedstawiciele weteranów, polskich parafii, będzie także młodzież i tysiące Polaków, którzy nie są w żadnej organizacji, ale tego dnia chcą na Manhattanie zamanifestować swoją polskość i przywiązanie do ojczyzny.

W paradzie uczestniczą nie tylko osoby mieszkające w stanie Nowy Jork, ale także Connecticut, New Jersey czy Pensylwania.

Trzeba podtrzymać tradycję

ycipk-qcw657

Richard Zawisny, prezydent Komitetu Parady Pułaskiego podobnie jak Wielki Marszałek parady, którym w tym roku jest pochodzący z Przemyśla polonijny przedsiębiorca Dariusz Knapik podkreślają, że właśnie udział młodzieży jest szczególnie ważny. - Chodzi o podtrzymanie tradycji i o to, żeby nasza tożsamość została przechowana - mówi Knapik. Hasło tegorocznej parady brzmi: "Polonijna Młodzież Przyszłością Ameryki".

Parada Pułaskiego jest nie tylko okazją do manifestacji polskości w USA, ale także dobrym momentem by przypomnieć Amerykanom o wkładzie Polaków w budowę Stanów Zjednoczonych. W tym roku amerykańska Polonia postanowiła dodatkowo zwrócić uwagę na sprawę, która od lat kładzie się cieniem na wzajemnych stosunkach, czyli utrzymywanie przez USA obowiązku wizowego dla Polaków.

Podczas parady, która obserwują na ulicach Manhattanu tysiące Amerykanów będzie rozdawana specjalna gazetka w języku angielskim z wezwaniem do zniesienia wiz. Trafi ona także do rąk burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga, który, jak co roku będzie uczestniczył w paradzie oraz lokalnych polityków amerykańskich, jak np. poseł stanowy Joseph Lentol, który reprezentuje dystrykt gęsto zamieszkany przez Polonię. W gazetce znajdzie się między innymi list prezesa działającej w Nowym Jorku Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego, Amerykanina polskiego pochodzenia, który w emocjonalnym liście wzywa do zniesienia wiz.

Puławskiego bez wizy też by nie wpuścili

ycipk-qcw657

Storożyński, dziennikarz, laureat nagrody Pulitzera pisze między innymi: "Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia będą dziś maszerować Piątą Aleją, aby uczcić generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera, który ocalił życie Jerzego Waszyngtona podczas bitwy pod Brandywine. Jest paradoksem, że gdyby Pułaski nadal żył, nie mógłby uczestniczyć w swojej paradzie, gdyby nie zapłacił 140 dolarów za wniosek wizowy".

Wzywając do zniesienia wiz, Storożyński podkreśla także, że Polska sprawuje aktualnie rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej. - Jest nie do uwierzenia, że jej prezydent Bronisław Komorowski przed wizytą w USA musi składać wniosek o wizę - pisze w swoim liście. - Odmawiając Polakom prawa do bezwizowego i bezpłatnego ruchu turystycznego, Stany Zjednoczone zrażają do siebie swojego sojusznika, zakładając błędnie, że pozostanie on sojusznikiem zawsze - dodaje prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

Media apelują

Wydrukowaną przez wychodzący w Nowym Jorku polonijny "Nowy Dziennik" gazetkę z listem Storożyńskiego i innymi informacjami wspierającymi wniosek o zniesienie wiz rozdawać będą przedstawiciele redakcji, Fundacji Kościuszkowskiej i innych polonijnych organizacji. W polonijnych mediach po raz kolejny pojawi się także wezwanie do wywierania nacisku na amerykańskich kongresmanów, by włączyli Polskę do programu ruchu bezwizowego.

ycipk-qcw657

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qcw657

ycipk-qcw657
ycipk-qcw657