Upartyjnienie ławników zagraża niezawisłości sądów
Wpływ partii politycznych na dobór ławników, którzy będą zasiadać w składach sędziowskich, może grozić utratą niezawisłości sądów - przyznał rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek. Sędzia zaznaczył jednak, że gdyby został zauważony jakikolwiek przypadek sugerujący, że ławnik kieruje się względami politycznymi - zostaną wszczęte procedury pozbawienia go tej funkcji.
08.01.2004 | aktual.: 08.01.2004 16:25
W najbliższym czasie w sądach zasiądą ławnicy nowej, czteroletniej kadencji. "Gazeta Wyborcza" podaje, że co najmniej 120 warszawskich ławników zostało wybranych "z klucza politycznego". Rekomendowały ich organizacje związane z Ligą Polskich Rodzin i SLD, a kandydatury przegłosowali warszawscy radni tych ugrupowań. Według gazety - mówi się nawet o zmowie tych partii.
Sędzia Wojciech Małek przyznaje, że układy polityczne miały znaczenie przy doborze ławników, choć - według interpretacji prawa przedstawionej przez resort sprawiedliwości - partie nie powinny mieć wpływu na to, kto zostanie ławnikiem. Wojciech Małek przyznał też, że obawa przed upolitycznieniem sądów nie jest bezpodstawna, ponieważ przed wyborami ławników na najbliższą kadencję zgłosiła się niespotykana liczba kandydatów i ujawniło się niespotykane dotąd zainteresowanie partii politycznych doborem ławników.
Ławnicy otrzymują wynagrodzenie. Za udział w jednym posiedzeniu sądu około 40 złotych. Według profesora Piotra Winczorka zainteresowanie obywateli zarobkiem mogło zbiec się z dążeniem partii do uzyskania wpływu na wymiar sprawiedliwości
Socjolog profesor Jadwiga Staniszkis w staraniach partii politycznych, aby mieć wpływ na dobór ławników dostrzega dowód istnienia "demokracji dysfunkcjonalnej", ktorej przejawem jest dążenie władzy wykonawczej do zwiększenia swoich wpływów oraz upartyjnienie państwa.
Profesor Piotr Winczorek powiedział, że prawo powinno zostać zmienione tak, aby uniemożliwić ugrupowaniom politycznym wpływ na powoływanie ławników, a przez to na decyzje sądów. Według profesora Winczorka powinien zostać zmieniony także przepis, który pozwala ławnikowi na przynależność partyjną.