Trwa ładowanie...
d4h69c4
10-12-2008 22:10

Upamiętniono Polaka - twórcę pojęcia "ludobójstwo"

W Paryżu odsłonięto w środę tablicę pamięci
polskiego prawnika pochodzenia żydowskiego Rafała Lemkina, twórcy
pojęcia "ludobójstwo". Ceremonii dokonał francuski minister spraw
zagranicznych Bernard Kouchner.
Uroczyste odsłonięcie odbyło się w Pałacu Chaillot na paryskim
placu Trocadero podczas francuskich obchodów 60. rocznicy
uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Czlowieka. Obok Kouchnera
wzięli w niej udział francuska sekretarz stanu ds. praw człowieka
Rama Yade oraz ambasador Polski w Paryżu Tomasz Orłowski.

d4h69c4
d4h69c4

Tablica upamiętnia uchwaloną 60 lat temu, 9 grudnia 1948 r. w Paryżu, na dzień przed przyjęciem Deklaracji Praw Człowieka, Konwencję w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa oraz jej głównego inspiratora: Rafała Lemkina. Obecny na ceremonii jeden z autorów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ponad 90- letni Stephane Hessel, przypomniał, że ta konwencja była "dziełem determinacji jednego człowieka, profesora Lemkina".

- Dziś naprawiamy błąd, jakim było zapomnienie wkładu Lemkina w tworzenie prawnych podstaw ścigania zbrodni ludobójstwa - powiedział PAP ambasador Orłowski. Jak zauważył, postać Lemkina przypomina o najlepszych tradycjach szkoły polskiego prawa międzynarodowego w okresie międzywojennym i zwraca uwagę na to, że pojęcie "ludobójstwo" powstało w kontekście doświadczeń polskich i żydowskich.

Odsłonięcie tablicy zamknęło we Francji obchody rocznicy Deklaracji Praw Człowieka. Wcześniej w środę wieczorem na fasadach pałacu Chaillot wyświetlono fotograficzną mozaikę, na którą składały się setki twarzy ludzi z różnych zakątków globu. Stephane Hessel przypomniał też zebranym na placu widzom fragmenty tekstu słynnej Deklaracji.

Rafał Lemkin, znany także jako Raphael Lemkin (1900-1959), urodził się w guberni grodzieńskiej w rodzinie żydowskiej. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie prowadził w Warszawie praktykę adwokacką. Był specjalistą od prawa karnego i międzynarodowego. Już w latach 30. sformułował pojęcie "zbrodni barbarzyństwa", ale dopiero w pracy opublikowanej w USA w 1944 r. nadał jej miano ludobójstwa.

Po wybuchu II wojny światowej, w której utracił w holokauście całą rodzinę, Lemkin opuścił Polskę i osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Jego dzieło zdobyło uznanie międzynarodowe i stało się wykładnią aktu oskarżenia w Procesie Norymberskim. Zmarł w 1959 roku w Nowym Jorku.

Szymon Łucyk

d4h69c4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h69c4
Więcej tematów