InnowacjeUpały w Europie dwa razy większe niż sto lat temu

Upały w Europie dwa razy większe niż sto lat temu

Fale upałów w Europie Zachodniej są dwa razy większe niż w roku 1880 - wykazano w najnowszych badaniach. Autorzy tych obliczeń odkryli także, że w ciągu ostatniego wieku trzy razy częściej niż dawniej zdarzały się skrajnie gorące dni.

07.08.2007 | aktual.: 07.08.2007 16:40

Naukowcy odkryli też, że ostatnio fale upałów trwały średnio po trzy dni (choć niektóre utrzymywały się nawet do dni 13). Dla porównania, w 1880 r. średnia ta wynosiła około 1,5 dnia.

Dane dotyczące codziennych maksimów temperatur z uzyskano z 54 stacji pomiaru w Europie. Analizowali je Paul Della-Marta z MeteoSwiss w Zurichu, w Szwajcarii i jego współpracownicy.

46 zestawów danych dotyczy XIX w. Inne sięgają początku XX w. Dane obejmują część Europy, zamkniętą od północy przez Finlandię, od południa - przez Hiszpanię, na wschód sięgają linii wyznaczonej przez Chorwację.

Z powodu nieco innych metod pomiarów dawne pomiary nie były tak precyzyjne, jak dzisiejsze. Wysokości zmierzonych temperatur były zawyżone w stosunku do rzeczywistych warunków. Oznacza to, że wzrost temperatur z czasem wydawał się mniejszy niż był faktycznie. Dane te wymagały korekty.

Po bliższym przyjrzeniu się danym sądzimy, że zmiany w falach upałów zachodzące w ciągu dekad były niedoszacowane o około 30 proc. dla całej Europy Zachodniej - podkreśla dr Della-Marta.

Badania potwierdzają też, że klimat Europy Zachodniej w okresie letnim staje się coraz bardziej zmienny - wzrosła różnica między zakresem możliwych temperatur.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)