InnowacjeUpały w Europie dwa razy większe niż sto lat temu

Upały w Europie dwa razy większe niż sto lat temu

Fale upałów w Europie Zachodniej są dwa razy większe niż w roku 1880 - wykazano w najnowszych badaniach. Autorzy tych obliczeń odkryli także, że w ciągu ostatniego wieku trzy razy częściej niż dawniej zdarzały się skrajnie gorące dni.

Naukowcy odkryli też, że ostatnio fale upałów trwały średnio po trzy dni (choć niektóre utrzymywały się nawet do dni 13). Dla porównania, w 1880 r. średnia ta wynosiła około 1,5 dnia.

Dane dotyczące codziennych maksimów temperatur z uzyskano z 54 stacji pomiaru w Europie. Analizowali je Paul Della-Marta z MeteoSwiss w Zurichu, w Szwajcarii i jego współpracownicy.

46 zestawów danych dotyczy XIX w. Inne sięgają początku XX w. Dane obejmują część Europy, zamkniętą od północy przez Finlandię, od południa - przez Hiszpanię, na wschód sięgają linii wyznaczonej przez Chorwację.

Z powodu nieco innych metod pomiarów dawne pomiary nie były tak precyzyjne, jak dzisiejsze. Wysokości zmierzonych temperatur były zawyżone w stosunku do rzeczywistych warunków. Oznacza to, że wzrost temperatur z czasem wydawał się mniejszy niż był faktycznie. Dane te wymagały korekty.

Po bliższym przyjrzeniu się danym sądzimy, że zmiany w falach upałów zachodzące w ciągu dekad były niedoszacowane o około 30 proc. dla całej Europy Zachodniej - podkreśla dr Della-Marta.

Badania potwierdzają też, że klimat Europy Zachodniej w okresie letnim staje się coraz bardziej zmienny - wzrosła różnica między zakresem możliwych temperatur.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)