PolskaUpały nie odpuszczają - nadal groźne burze i wichury

Upały nie odpuszczają - nadal groźne burze i wichury

Jak informuje IMGW zachodnia część kraju znajduje się w powietrzu ciepłym polarno-morskim, jednak nad pozostałym obszarem Polski nadal zalega upalne powietrze zwrotnikowe. Taki układ atmosferyczny jest przyczyną gwałtownych burz z porywistymi wiatrami i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi jak trąby powietrzne, gradobicie, czy silne wyładowania atmosferyczne.

Upały nie odpuszczają - nadal groźne burze i wichury
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

04.07.2012 | aktual.: 04.07.2012 07:50

W środę na Pomorzu Zachodnim synoptycy przewidują zachmurzenie na ogół umiarkowane i tylko gdzieniegdzie możliwy przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane lub duże, przelotne opady deszczu lub burze, które miejscami mogą być gwałtowne, możliwy grad. W czasie burz mogą wystąpić spore opady deszczu do 25 mm, a lokalnie do 30 mm. Temperatury są zróżnicowane: maksymalna od 18-21 st C nad morzem, 22-25 st C na północnym zachodzie, do 27-30 st C w centrum i 33 st C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się z przewagą kierunków północnych. Podczas burz wiatr może być bardzo silny, w porywach do 80 km/h.

Noc przyniesie wytchnienie od upałów. Na północnym zachodzie oraz południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane. Nad ranem na wybrzeżu i Pomorzu miejscami mogą pojawić się mgły ograniczające widzialność do 300 m. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże, okresami burze i przelotne opady deszczu. Możliwe jest też wystąpienie gradu, który może przynieść szkody materialne. Podczas burz możliwe są opady deszczu do 25 mm. Temperatura minimalna od 13-15 st C na północnym zachodzie do 16-20 st C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru mogą być silne i mogą dochodzić do 70 km/h.

Czwartek

W czwartek zachmurzenie przewidywane jest umiarkowane lub duże, tylko na południowym wschodzie początkowo rozpogodzenia. Okresami synoptycy przewidują burze lub przelotne opady deszczu. Miejscami burze mogą być gwałtowne i połączone z opadami gradu. Opady deszczu podczas burz, na południu i wschodzie kraju, mogą wynosić do 25-30 mm.

Nadal upalnie - temperatura maksymalna od 20-23 st C do 26-30 st C na przeważającym obszarze i 33 st C na południowym wschodzie. Nie przyniesie też wytchnienia wiatr, który będzie słaby, na wybrzeżu umiarkowany, w części północnej kraju północno-wschodni, a w południowej południowo-wschodni. Jedynie w czasie burz wiatr będzie silny, w porywach nawet do 80 km/h.

W Warszawie nadal bardzo gorąco. W środę zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże. Mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna 30 st C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, w czasie burz porywisty, w porywach do 65 km/h, zmienny z przewagą północno-zachodniego.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i wtedy możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna 19 st C. Wiatr słaby, w czasie burz silniejszy i porywisty, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni.

W czwartek w stolicy pogoda nie zmieni się. Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 30 st C. Wiatr na ogół słaby, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, przeważnie północno-wschodni.

Groźne gradobicia

Jak wynika z dotychczasowych informacji burze i gradobicia mogą przynieść wiele szkód. Gwałtowne burze, które przeszły nad częścią Opolszczyzny uszkodziły dachy 10 domów oraz dach nad stolarnią w miejscowości Szemrowice. Według dyżurnego Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Opolu Jana Wyciślika najbardziej ucierpiały okolice Ozimka i Olesna.

W akcji usuwania skutków nawałnicy uczestniczyło ponad 100 strażaków i 25 wozów bojowych. - Prace zabezpieczające przez zalaniem budynków trwały do 5 rano w środę i zostaną wznowione w godzinach porannych - powiedział Wyciślik.

Więcej na temat prognozy sprawdź w serwisie Pogoda.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)