Upał sieje zniszczenie, potrwa jeszcze jakiś czas
Zasłabnięcia, wyginające się tory, zmiany godzin pracy urzędów i groźba pożarów lasów - to wszystko wina upałów nawiedzających Polskę. W niektórych miejscach zostaną rozstawione kurtyny wodne, które mają przynieść ulgę mieszkańcom miast. Upał będzie trwał co najmniej do końca tygodnia.
Duże ryzyko udaru słonecznego, zagrożenie życia, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg i zagrożenie pożarowe - takie ostrzeżenie wydał IMGW dla województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. W innych województwach zagrożenie jest mniejsze, ale występuje. Tylko na Podkarpaciu sytuacja jest w normie.
Fala zasłabnięć
Z powodu upału krakowskie pogotowie ratunkowe ma coraz więcej zgłoszeń o zasłabnięciach i omdleniach. Od czwartku do niedzieli było ponad 100 takich przypadków, od początku lipca ponad 300 - powiedziała rzeczniczka krakowskiego pogotowia Barbara Grzybek-Korgól.
Do czasu aż do poszkodowanego dotrze karetka dyspozytorzy mają udzielać wskazówek osobie, która jest przy poszkodowanym, co robić w przypadku zasłabnięcia.
Władze miasta zdecydowały w poniedziałek o ustawieniu koło Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym beczkowozu z wodą pitną. Woda będzie wydawana do godzin popołudniowych, przez cały okres upałów. Na stronie internetowej krakowskich wodociągów można znaleźć wykaz kilkudziesięciu studni i zdrojów ulicznych.
Według IMiGW wysokie temperatury, dochodzące do 32 st. C, mają się utrzymywać w Krakowie do czwartku.
Lekarze zalecają, by w upalne dni w miarę możliwości pozostać w chłodnych pomieszczeniach, jeść lekkie posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, a dodatkowo pić wodę i soki, szczególni sok pomidorowy, który uzupełnia potas wydalany z organizmu wraz z potem. Osoby starsze, dzieci i osoby z problemami kardiologicznymi powinny ograniczyć przebywanie na słońcu, a wyjścia z domu zaplanować najlepiej na godziny ranne lub wieczorne.
Upał zagraża torom
Ograniczenia prędkości, odkształcone tory i rozciągająca się trakcja to główne - o tych i innych problemach kolejarzy informuje TVN Warszawa. Jak poinformowała stacja od gorąca została zerwana trakcja pomiędzy Zalesiem a Piasecznem. Pociągi w kierunku Radomia poruszały się po jednym torze.
Pożary lasów
Jest sucho i gorąco, rośnie zagrożenie pożarami w lasach ostrzega dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan. Tylko w niedzielę wybuchło ich 120, od początku lipca - ponad 600.
95% pożarów powodują ludzie. Główne przyczyny to nieostrożne obchodzenie się z ogniem i łamanie oczywistych, zdroworozsądkowych zakazów. W takim dniu, jak dzisiejszy, kiedy w całej niemal Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, nie wolno rozpalać w lesie ognisk, nie wolno używać otwartego ognia w lesie, a także w jego pobliżu. Lasy w Polsce są powszechnie dostępne, ale korzystajmy z nich odpowiedzialnie apeluje szef Lasów Państwowych. Prosi, by poruszać się wyłącznie po szlakach, ścieżkach rowerowych i innych wyznaczonych trasach.
Niektóre nadleśnictwa wprowadziły zakaz wstępu do lasów, w większości obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Zmiana organizacji pracy i kurtyny wodne
Z powodu wysokich temperatur utrzymujących się od kilku dni w stolicy Dolnego Śląska zmienią się godziny pracy Urzędu Miejskiego. Na wrocławskim rynku zostały także rozstawione kurtyny wodne, które mają przynieść ochłodę mieszkańcom.
Jak poinformowała Julia Wach z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia, od 14 lipca urząd zacznie pracę wcześniej - będzie czynny w godz. 7-15. Centra obsługi mieszkańców, centra obsługi podatnika oraz kasy będą pracowały w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 7.15-14.30, a w środę 7.15-15.45.
Kurtyny wodne zostały również rozstawione w Legnicy.
To jeszcze nie koniec
Ponad 30-stopniowy upał będzie się utrzymywał w Polsce do końca tygodnia - wynika z prognoz IMGW. W weekend spodziewane jest nieznaczne ochłodzenie, nad krajem przejdą burze, może spaść grad. Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska powiedziała, że wysoka temperatura nawet do 36 stopni Celsjusza w cieniu utrzyma się przynajmniej do soboty.