Trwa ładowanie...
d46cqx8
kontrola

UOKiK skontrolował wino mszalne. Nie spełnia wymogów Kościoła katolickiego

Chrześcijańskie portale informują za KAI o kontroli UOKiK, która wykazała niewłaściwą jakość wina mszalnego. Wadliwe partie wycofano z rynku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UOKiK skontrolował wino mszalne. Nie spełnia wymogów Kościoła katolickiego
(Pixabay)
d46cqx8

Jak czytamy, działania podjęto po informacjach, które skierowano do urzędu z rynku. Kontrola odbyła się w połowie tego roku, poddano jej 49 partii produktu, zastrzeżenia dotyczyły 17 z nich.

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. zawyżonej zawartości cukrów, niedopuszczalnej obecności niektórych związków chemicznych (m.in. kwasu sorbowego), obniżonej zawartości alkoholu w stosunku do zadeklarowanej na opakowaniu, czy braku informacji, gdzie produkt był butelkowany.

Wadliwe partie wycofano z rynku, a ich producenci zostali ukarani finansowo.

d46cqx8

Jak cytują za KAI katolickie portale, zasady produkcji, dystrybucji i używania wina mszalnego w obrzędach liturgicznych są w prawie kościelnym jasno określone. Kodeks Prawa Kanonicznego wyjaśnia w kanonie 924 par. 3 (art. 3 o obrzędach i ceremoniach sprawowania Eucharystii): "Wino powinno być naturalne z owocu winnego i nie zepsute".

Zasady rozwija instrukcja z 2004 r. "Wino, jakiego używa się przy sprawowaniu Najświętszej Ofiary eucharystycznej, powinno być naturalne, z winogron, czyste i nie zepsute, bez domieszki obcych substancji. Przy sprawowaniu Mszy należy dodać do niego odrobinę wody. Z troskliwością należy dbać, aby wino przeznaczone do Eucharystii było przechowywane w doskonałym stanie i nie skwaśniało. Absolutnie zakazuje się używania wina, którego prawdziwość i pochodzenie byłyby wątpliwe: Kościół bowiem wymaga pewności, jeśli chodzi o warunki konieczne do ważności sakramentów. Żaden pretekst nie może usprawiedliwić użycia jakichkolwiek innych napojów, które nie stanowią ważnej materii".

oprac. Patryk Skrzat

d46cqx8

Podziel się opinią

Share

d46cqx8

d46cqx8
Więcej tematów