Trwa ładowanie...
dopduhx
ranking
19-04-2006 15:20

Uniwersytet Warszawski ponownie najlepszy w rankingu

Uniwersytet Warszawski, podobnie jak rok
wcześniej, znalazł się na pierwszym miejscu rankingu wyższych
uczelni, przygotowanego przez dziennik "Rzeczpospolita" i
miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". W Warszawie
uroczyście ogłoszono wyniki rankingu, przygotowanego w tym roku
już po raz siódmy.

dopduhx
dopduhx

W ogólnym rankingu, uwzględniającym wszystkie typy uczelni magisterskich, publicznych i niepublicznych, trzy pierwsze miejsca zajęły: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uczelnie oceniane były pod względem m.in. prestiżu w środowiskach profesorskich i wśród pracodawców, liczby naukowców zatrudnionych w placówce i prowadzonych badań oraz infrastruktury.

Uniwersytety Warszawski i Jagielloński przez kilka lat na zmianę zajmowały w rankingowej klasyfikacji pierwsze miejsce. W 2001 i 2002 r. pierwsze miejsce przypadło UW. W latach 2003-2004 najlepszy był UJ.

Zdaniem rektor warszawskiej uczelni prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow, kolejne zwycięstwo UW jest w dużej mierze efektem dynamicznego tempa rozwoju infrastruktury uniwersytetu.

dopduhx

Ten rozwój został zapoczątkowany przez moich poprzedników, ale my staramy się go kontynuować. Ponadto tym razem w rankingu było podkreślane także umiędzynarodowienie uczelni. Wydaje mi się, że to zawsze było naszym silnym punktem. W tej chwili około tysiąca studentów UW co roku studiuje na uniwersytetach zagranicznych i ok. tysiąca trzystu obcokrajowców wybiera nasz uniwersytet jako miejsce studiowania - powiedziała rektor.

Liczba studentów z innych krajów, studiujących na danej uczelni oraz liczba Polaków wyjeżdżających z niej na studia za granicę to nowe kryterium, wprowadzone pierwszy raz w tegorocznym rankingu.

Jest to kryterium bardzo ważne, dlatego że po otwarciu się granic student czy maturzysta ma do wyboru nie tylko polskie uczelnie. Ma również zagraniczne. Atrakcyjność uczelni zależy też od tego, ilu studentów zagranicznych tutaj studiuje. To rzutuje na kontakty po studiach, na doświadczenia interkulturowe, to rzutuje na możliwość pełniejszego uczestniczenia później w biznesie czy w nauce światowej - powiedział członek kapituły rankingu, prezes Polskiej Agencji Prasowej, Waldemar Siwiński.

Dodał, że Polska spośród wszystkich krajów UE przyciąga jak dotąd najmniej studentów zagranicznych i powinniśmy się starać, aby to zmienić.

dopduhx

Program dla zagranicznych studentów rozwija także uczelnia, która od początku istnienia rankingu zajmuje pierwsze miejsce w kategorii niepublicznych szkół magisterskich - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Zdaniem jej rektora, prof. Andrzeja Koźmińskiego, Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem studiowania nie tylko dla młodzieży z krajów azjatyckich i Europy Wschodniej, ale także z Europy Zachodniej.

dopduhx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dopduhx
Więcej tematów