Uniwersytet w Białymstoku będzie nosił imię Ryszarda Kaczorowskiego? Chce tego rektor
Rektor Uniwersytetu w Białymstoku chce, by uczelnia nosiła imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, związanego z Białymstokiem, Ryszarda Kaczorowskiego. W najbliższym czasie rektor ma powołać grupę, która będzie przekonywać społeczność uczelni do tego pomysłu.
Rzeczniczka uniwersytetu Katarzyna Dziedzik poinformowała, że rektor prof. Leonard Etel ogłosił ten pomysł w poniedziałek podczas otwarcia wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej pod tytułem "Drogami Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego". Teraz będzie szukał poparcia dla tej idei.
Za tym, by to Ryszard Kaczorowski był patronem Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) przemawiają związki prezydenta z rodzinnym Białymstokiem, także więzi z białostocką uczelnią. Prezydent Kaczorowski to doktor honoris causa UwB (nadanie w 1998 r.), wielokrotnie też gościł na uczelni. Podarował uniwersytetowi część swoich zbiorów książkowych i wydawnictw. W czytelni ogólnej Biblioteki Uniwersyteckiej otwarto symboliczny gabinet prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Ryszard Kaczorowski to również honorowy obywatel Białegostoku (1990 r.).
Rektor w najbliższym czasie powoła grupę inicjatywną, która będzie pracować nad szczegółowym uzasadnieniem, by to Ryszard Kaczorowski został patronem uniwersytetu. - Jej zadaniem będzie również szukanie poparcia i akceptacji tego pomysłu przez społeczność uniwersytetu - dodała Dziedzik.
Nadanie uczelni patrona wymaga formalnie zmiany jej nazwy. Najpierw wymagana jest zgoda Senatu uczelni i dopiero wtedy uczelnia może się zwrócić do Rady Ministrów o złożenie w Sejmie projektu ustawy o zmianie nazwy uniwersytetu. Procedury wymagają czasu i zwykle trwają kilka miesięcy - dodała Katarzyna Dziedzik. Uchwałą Sejmu zajmuje się później Senat i wymaga podpisu prezydenta RP.
Ryszard Kaczorowski urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 roku w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Jelita. Gdy miał 14 lat wstąpił do harcerstwa, należał do drużyn Andrzeja Małkowskiego, jednego z twórców polskiego skautingu. W harcerstwie udzielał się jako instruktor, drużynowy oraz opiekun obozów letnich. W roku 1934 rozpoczął także edukację w białostockiej Szkole Handlowej.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej został zastępcą komendanta białostockiego Pogotowia Harcerskiego, mającego pełnić funkcję pomocniczą w przypadku wojny. Po wejściu Sowietów do miasta, współtworzył na jego terenie konspiracyjne struktury Szarych Szeregów, m.in. jako hufcowy oraz komendant chorągwi. Za tajną działalność 17 czerwca 1940 roku aresztowało go NKWD. Przetrzymywany w Białymstoku i Mińsku, po trwającym dwa dni procesie został skazany wyrokiem sądu wojskowego na karę śmierci. Po stu dniach uwięzienia w celi śmierci, 10 maja 1941 roku sąd Związku Sowieckiego zamienił mu karę na 10 lat łagrów i zesłał na Kołymę.
Wypuszczony z obozu po wejściu w życie układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 roku zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej. Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino.
W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 r. objął - po Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta RP w grudniu 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej. Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Uniwersytet w Białymstoku powstał w 1997 roku z przekształcenia istniejącej od 29 lat Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia kształci obecnie około 18 tys. studentów na 27 kierunkach na dziewięciu wydziałach. Uniwersytet - jako jedyna polska uczelnia - ma filię zagraniczną w Wilnie.
W poprzednich latach wielokrotnie dyskutowano na temat patrona uniwersytetu. Wymieniano m.in. Jerzego Giedroycia. W 2009 roku odbył się wśród studentów plebiscyt na patrona. Wybierano spośród twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, króla Zygmunta Augusta, pisarza Stanisława Lema, fundatora Białegostoku hetmana Jana Klemensa Branickiego czy poety Juliusza Słowackiego. Najwięcej głosów padło wówczas na Ludwika Zamenhofa.