Trwa ładowanie...
13-03-2007 18:25

Unikatowe zdjęcia obozu trafiły do oświęcimskiego muzeum

O kopię albumu zawierającego 75 zdjęć szpitala SS, zlokalizowanego na tyłach koszar SS-mańskich w
niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, wzbogaciły się zbiory
archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Szef archiwum
placówki Piotr Setkiewicz poinformował, że fotografie
wykonano w latach 1941-1944, przypuszczalnie dla zilustrowania
przebiegu prac budowlanych oraz w celach propagandowych.

Unikatowe zdjęcia obozu trafiły do oświęcimskiego muzeumŹródło: AFP
db1syjb
db1syjb

Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt powiedział, że placówka otrzymała zdjęcia od potomka jednego z SS- manów z załogi obozowej.

Pierwsze z fotografii ukazują ostatnie, niewyburzone jeszcze domy we wsi Brzezinka. Charakterystyczne, że uwaga fotografa skupiła się na obiektach najstarszych, stodołach krytych strzechą, często uszkodzonych, w różnych stadiach rozbiórki, co miało uzasadnić ich zniszczenie jako małowartościowych, w dodatku wzniesionych przez Polaków - powiedział Setkiewicz.

Na wielu ujęciach widać w tle nowoczesne budynki, murowane i kryte dachówką. Część fotografii przedstawia postęp prac budowlanych: niwelację terenu, utwardzanie nawierzchni ulic i wreszcie stawianie ścian drewnianych braków. Prace te wykonywali robotnicy cywilni i więźniowie obozu koncentracyjnego, widoczni niestety jedynie na dalekich planach- zaznaczył Setkiewicz.

Ostatnie zdjęcia pokazują wnętrze szpitala, m.in. pomieszczenia dla chorych, salę operacyjną, gabinet dentystyczny i kuchnię. Wszystkie wnętrza lśnią czystością, posiadają instalację centralnego ogrzewania, wyposażone są w solidne meble i sprawiają jak najlepsze wrażenie. Kontrast z wyglądem baraków szpitalnych dla więźniów jest uderzający- podkreślił szef archiwum muzeum.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów.

db1syjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db1syjb
Więcej tematów