Trwa ładowanie...
01-06-2005 15:35

Unikatowe stanowiska gniewosza plamistego

Jedna z największych w naszym kraju
populacja gniewosza plamistego - węża, mającego status gatunku
wysokiego ryzyka, narażonego na wyginięcie - żyje w powiecie
słubickim (Lubuskie). Gad ten należy do najsłabiej poznanych na
terenie Polski. Od lat 90. jego badaniem zajmuje się dr Bartłomiej
Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Unikatowe stanowiska gniewosza plamistegoŹródło: PAP
d4213ru
d4213ru

Gniewosz plamisty (Coronella austriaca), nazywany potocznie miedzianką, należy do rodziny węży właściwych (Colubridae). Żywi się przeważnie jaszczurkami zwinkami i dlatego występuje przede wszystkim tam, gdzie one - tj. na nasłonecznionych terenach półotwartych i otwartych, zarośniętych niską roślinnością. W polskiej czerwonej księdze zwierząt ma status gatunku wysokiego ryzyka - narażonego na wyginięcie.

Jak podkreśla dr Najbar, naukowiec z Instytutu Inżynierii Lądowej i Środowiska UZ, szczególnie cenna jest grupa stanowisk gniewosza w okolicach Rzepina, gdzie żyje kilkadziesiąt węży - mają tu znakomite warunki do egzystencji.

Przez lata badań ustaliliśmy, że ich populacja w tym rejonie jest w miarę stabilna. Żyje tam kilkadziesiąt osobników - zarówno dorosłych, jak i młodych. Węże rozmnażają się regularnie. Niekiedy jednego dnia można zaobserwować nawet kilka osobników - powiedział Bartłomiej Najbar. Celem badań naukowca jest nie tylko poznawanie tego gatunku, ale także określanie zagrożeń, z jakimi się styka.

Największe z zagrożeń dla tego gatunku to oczywiście ekspansja człowieka i "konflikt interesów" występujący pomiędzy ludźmi a wężami. Tereny, na których stosunkowo licznie występują w Lubuskiem są zarazem pokładami piasku i żwiru; ich eksploatacja może skutkować wyparciem tych chronionych gadów, a niekiedy także zagładą wielu osobników - dodał Najbar.

d4213ru

Innym zagrożeniem dla węży są ruchliwe drogi. Gniewosz jest gatunkiem ciepłolubnym i niekiedy wygrzewa się na rozgrzanym asfalcie lub poboczach dróg.

Gniewosz jest gatunkiem jajożyworodnym. Samice rodzą kilka- kilkanaście młodych, najczęściej w sierpniu. Z zimowego letargu najczęściej budzą się w kwietniu, do godów przystępują w maju. Jest gatunkiem bezbronnym, w spotkaniu z potencjalnym wrogiem zwija się i próbuje atakować wyrzucając przedni odcinek tułowia, chętnie kąsa. Jest odbierany jako nerwowy, stąd jego nazwa - gniewosz.

W Polsce występuje w całym kraju, unika jednak najwyższych partii gór. Występowanie gniewosza w Polsce jest słabo poznane. Jednak wszędzie, gdzie występuje jest nieliczny; w wielu miejscach został całkowicie wytępiony.

d4213ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4213ru
Więcej tematów