Unikatowe jaszczurki zakładają rodzinę w Krakowie
W krakowskim zoo na świat przyszły jaszczurki niezwykle rzadko rozmnażające się w niewoli.
Krakowski ogród zoologiczny jako piąty na świecie doczekał się młodych agam żaglowych filipińskich. Sukces jest tym większy, że jaszczurki wykluły się niemal na oczach zwiedzających, a nie, jak w innych ogrodach, w inkubatorach- cieszy się Andrzej Wojtusiak, kierownik egzotarium.
Trudno opisać radość opiekunów, którzy kilka miesięcy temu odkryli w terrarium agam zakopane w ściółce jaja. Okazało się, że te niezwykle płochliwe jaszczurki, po wielu latach pobytu w zoo, poczuły się w nim tak bezpiecznie, że postanowiły powiększyć rodzinę.
Pielęgnacja w zwolnionym tempie
Pierwsze trzy malutkie jaszczurki wykluły się w marcu, w minioną sobotę kolejna, a na świat szykują się jeszcze trzy. Pielęgniarze wyłapują młode i wkładają do osobnych terrariów. Rodzice nie interesują się bowiem potomstwem. Maluchy są teraz troskliwie pielęgnowane na zapleczu. Zajadają się świerszczami i larwami mącznika. Jesteśmy bardzo szczęśliwi- cieszy się Małgorzata Gruchacz, opiekunka zwierząt. Nic nie zapowiadało takiego rozwoju sytuacji. Gdy agamy kilka lat temu pojawiły się w Krakowie, mieliśmy z nimi straszne problemy. Były bardzo płochliwe. Wystarczyło zbliżyć się do terrarium, a rzucały się na szyby, dotkliwie się przy tym obijając. Wszystkie czynności pielęgnacyjne przy agamach trzeba było wykonywać w zwolnionym tempie.Dzięki cierpliwości pielęgniarzy jaszczurki udało się oswoić. Po latach można je było nawet dotykać i lekko drapać po szyjach. W tym roku para agam nagrodziła pracowników egzotarium jeszcze bardziej.
Jaszczurka z Filipin
Agamy żaglowe filipińskie to niezwykle rzadko spotykane jaszczurki, zamieszkujące lasy tropikalne Filipin. Dodać należy, że także w warunkach hodowlanych ich liczebność jest niewielka. Żyją na drzewach i na ziemi. Polują na owady i drobne zwierzęta. Nie gardzą też owocami. W ich krakowskiej diecie znaleźć można banany, marchew, sałatę, świerszcze, a także oseski szczurze. Mają szeroką, krótką i zaokrągloną głowę, mocne kończyny oraz przeróżne wytwory na skórze: fałdy, kolce, guzy i guzki, pokrywające grzbietową część głowy, tułowia i ogona. Dorosłe jaszczurki osiągają nawet metr długości. Mają długi ogon, smukłe długie palce i są niezwykle płochliwe. Charakterystyczne dla agam jest kiwanie głową, oznaczające podniecenie lub zaniepokojenie zwierzęcia. Często zachowują się tak osobniki rywalizujące o samice.
Anna Agaciak