Unikalne zabytki sudańskie w Poznaniu
Unikalne zabytki sztuki Sudanu będzie można od czwartku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Wystawa "Archeologia Sudanu" towarzyszy Międzynarodowemu Sympozjum "Archeologia najstarszej Afryki północno-wschodniej".
16.07.2003 18:25
Na wystawie będzie można obejrzeć kilkadziesiąt obiektów archeologicznych wypożyczonych przez Muzeum Narodowe w Chartumie. Znaleziska przez dziesięć lat będą deponowane w Poznaniu. Dotychczas żadnemu muzeum na świecie nie udało się otrzymać depozytu z Chartumu.
"O randze wydarzenia świadczy przyjazd przedstawicieli sudańskiego rządu na otwarcie wystawy. Zapowiada to wspaniałe perspektywy dla polskiej archeologii w tamtym rejonie, zwłaszcza że Polska należy do światowej czołówki badaczy przeszłości Sudanu" - zaznaczył dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu prof. Lech Krzyżaniak.
Zabytki z Muzeum Narodowego w Chartumie stanowią przekrój przez wszystkie kultury północnego Sudanu - od starożytności po średniowiecze. Są to m.in.: dwie figurki uszebti uosabiające faraona Taharki z VII w p.n.e. (uszebti składane były w grobie i miały za zadanie "pracować" w zaświatach na zmarłego - PAP), zabytki z Królestwa Meroe - renesansu cywilizacji egipskiej z czasów hellenistycznych, kamienna rzeźba Ba - dusza zmarłego jako ptaka, ołtarz meroicki z inskrypcją oraz polski akcent: średniowieczna stela grobowa z Farras odkryta przez prof. Kazimierza Michałowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Większość z prezentowanych zabytków pochodzi z wielkiej objazdowej ekspozycji pokazywanej w Europie pt. "Sudan -Starożytne Królestwo nad Nilem". Pozostała część to obiekty w ogóle nieznane. Na poznańskiej wystawie zobaczyć też można plony badań, które od 30 lat prowadzi na stacji archeologicznej w Kadero prof. Krzyżaniak.
Prace polskiej misji archeologicznej w Sudanie zapoczątkował prof. Kazimierz Michałowski w latach sześćdziesiątych odkryciem malowideł ściennych z kościoła w Farras. Prof. Lech Krzyżaniak - uczeń Michałowskiego - wprowadził do Sudanu poznańskich archeologów.
Międzynarodowe sympozjum - "Archeologia najstarszej Afryki północno-wschodniej" - organizowane jest w Poznaniu po raz siódmy. Na konferencję przyjechali prawie wszyscy naukowcy badający to, co się działo w Afryce zanim zbudowano tam piramidy.