"Unikalna szansa" w kontaktach Izrael-Syria
Dwaj ministrowie izraelskiego rządu opowiedzieli się za przyjęciem pokojowego gestu prezydenta Syrii Baszara Asada i wykorzystaniem przez premiera Izraela Ariela Szarona powstałej po wojnie w Iraku _"unikalnej szansy"_ wznowienia rokowań pokojowych z Syrią.
Apel w tej sprawie szefów resortu spraw zagranicznych, Silwana Szaloma i finansów - Benjamina Netanjahu zbiegł się w czasie z podobnymi naciskami, wywieranymi podobno na Szarona - według informacji prasowych - przez część dowództwa armii izraelskiej. Media w Jerozolimie piszą też o "testowaniu nieformalnymi kanałami przez Izrael syryjskiej gotowości nawiązania rokowań".
W ostatnich dniach prezydent Syrii w wywiadzie udzielonym "New York Timesowi" zasugerował możliwość wznowienia rokowań z Izraelem. Rozmowy miałyby rozpocząć się od punktu, w którym zostały przerwane w 2000 roku. Na stole wówczas znajdowała się izraelska propozycja zwrotu niemal całych syryjskich Wzgórz Golan, okupowanych od 1967 r.
W odpowiedzi na ofertę Asada premier Szaron odpowiedział w zeszłym tygodniu, iż warunkiem wznowienia rokowań musi być zaprzestanie popierania przez Syrię grup terrorystycznych, korzystających z gościny Damaszku.
Wskazując na potrzebę odmrożenia rozmów z Syrią zarówno Szalom, jak i Netanjahu wykluczyli jednak możliwość rezygnacji ze Wzgórz Golan. W zeszłym tygodniu rząd izraelski zaaprobował plan zagospodarowania tego strategicznego terytorium, w tym budowy tam nowych osiedli.
Izraelska prasa podała, że mimo chłodnej reakcji Szarona na ofertę Asada, premier zgodził się na wyjazd do Damaszku grupy deputowanych, którzy w tajemnicy przebywali tam na zaproszenie syryjskiego prezydenta. Do spotkań przedstawicieli rządów Izraela i Syrii doszło też ostatnio w_ "jednym z państw europejskich"_.
Syria, nadal technicznie pozostająca w stanie wojny z Izraelem, uzależnia porozumienie pokojowe od zwrotu całych Wzgórz Golan. (iza)