Unijny plan walki z terroryzmem
Przywódcy 25 obecnych i przyszłych państw Unii Europejskiej przyjęli na szczycie w Brukseli plan walki z terroryzmem. Koordynatorem UE do spraw walki z terroryzmem został były sekretarz stanu w holenderskim MSW Gijs de Vries.
Szefowie państw i rządów symbolicznie odnieśli się też do "klauzuli solidarności", zapisanej w projekcie unijnej konstytucji. Klauzula ta przewiduje mobilizację wszystkich środków, w tym militarnych, aby przyjść z pomocą państwu, które padło ofiarą ataku terrorystycznego.
"My, Unia Europejska, powinniśmy być pewni, że wszystko, co może być zrobione, aby chronić naszych obywateli przed plagą terroryzmu, zostało zrobione" - zadeklarował premier Irlandii, Bertie Ahern. Irlandia przewodniczy w tym półroczu UE.
Z powodu braku zgody na temat kontrowersyjnej - jak pisze AFP - idei powołania europejskiej CIA, przywódcy zażądali od Javiera Solany, unijnego ministra spraw zagranicznych, przygotowania do czerwca propozycji na temat utworzenia w ramach Rady UE komórki wywiadowczej poświęconej zagrożeniom terrorystycznym, gdzie unijne państwa mogłyby się wymieniać informacjami.
Przyjęta w dwa tygodnie po zamachach w Madrycie strategia walki z terroryzmem zawiera również serię konkretnych posunięć, jak:
1. wprowadzenie do końca 2005 roku do wiz i paszportów danych biometrycznych,
2. europejski nakaz aresztowania,
3. obowiązek przechowywania przez operatorów danych o połączeniach telefonicznych i internetowych klientów,
4. utworzenie europejskiej bazy danych o podejrzanych o terroryzm,
5. polepszenie współpracy między policją a służbami wywiadowczymi,
6. odcięcie źródeł finansowania terroryzmu,
7. polepszenie wymiany informacji o osobach i organizacjach skazanych za działania terrorystyczne lub podejrzanych o taką działalność.