Trwa ładowanie...
de16hal
28-02-2005 16:55

"Unijne" podwyżki

90% Polaków jest przekonanych, że po
wejściu Polski do UE wzrosły ceny artykułów codziennego użytku -
wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

de16hal
de16hal

52% badanych wskazało na niewielkie podwyżki cen, a 38% uznało, że ceny znacznie wzrosły. Zdaniem 7% respondentów, ceny artykułów codziennego użytku po wejściu Polski do UE nie zmieniły się.

Opinia o znacznych podwyżkach cen wyrażana była tym częściej im gorsza była sytuacja materialna badanych (mierzona zarówno ich subiektywną opinią, jak i poziom dochodów na osobę w rodzinie). Wśród osób o relatywnie lepszej sytuacji materialnej zwiększał się natomiast udział osób przekonanych, że podwyżki były niewielkie.

TNS OBOP pytał też Polaków, czy ich zdaniem członkostwo Polski w UE jest (będzie) czymś dobrym, czy złym. 56% respondentów uznało, że nasze członkostwo we wspólnocie jest czymś dobrym, 11 - że złym. Dla 27% badanych obecność Polski w strukturach unijnych nie jest ani czymś dobrym, ani złym. 6% nie ma sprecyzowanych poglądów na ten temat.

Najbardziej pozytywnie członkostwo Polski w UE oceniają zwolennicy Platformy Obywatelskiej (86% osób, które wybrały PO jaką preferowaną partię, uważa że członkostwo jest dobre dla kraju), SdPl (77%) i SLD (74%)

de16hal

Najczęściej negatywnie o członkostwie Polski w UE wypowiadają się sympatycy Samoobrony (28%), LPR (21%) i PiS (18%).

78% badanych uważa, że ich życie nie zmieniło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, 8% - uważa, że ich życie od tego czasu zmieniło się na lepsze, 12% - że na gorsze. 2% nie ma zdania na ten temat.

O poprawie swojej sytuacji życiowej częściej niż inni przekonani byli respondenci z z wyższym wykształceniem, zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej oraz trzydziestolatkowie.

Tymczasem osoby bezrobotne, negatywnie oceniające swoją sytuację materialną oraz 40- i 50-latkowie częściej niż inni badani są przekonani, że po 1 maja 2004 ich życie uległo pogorszeniu.

de16hal

39% badanych ocenia, że sytuacja Polski nie zmieniła się po wejściu naszego kraju do UE, jest to najniższy odsetek uzyskany od maja 2004, niższy o 5 punktów procentowych od ubiegłego miesiąca. 36% badanych uważa, że po wejściu do UE sytuacja zmieniła się na lepsze - to najwyższy wynik od maja 2004; przeciwnego zdania jest 15% badanych, 10% nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie.

Nieco ponad połowa (52%, wobec 54% w styczniu) Polaków uważa, że po przystąpieniu Polski do UE poprawiła się pozycja naszego kraju na świecie. 32% badanych (podobnie jak miesiąc temu) uważa, że członkostwo w UE nie wpłynęło na sytuację Polski w świecie. Zdaniem 5% sytuacja ta uległa pogorszeniu, a 11% nie ma zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-8 lutego 2005 na reprezentatywnej 1004-osobowej próbie losowej mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

de16hal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de16hal
Więcej tematów