Unii tak, wierzbie nie
Uczniowie I LO z Katowice pokonali drużynę IV LO z Olkusza w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu Debat Szkolnych, który odbył się w poniedziałek w Senacie. Teza tegorocznego konkursu brzmiał: "Polska powinna przystąpić do UE".Drużyna z Olkusza zaproponowała uprawę wierzby energetycznej jako receptę na poprawę polskiego rolnictwa. Licealiści z Katowic podważali argumenty przeciwników twierdząc, że nie jest to najlepsza i jedyna droga do uzdrowienia polskiej wsi. Podkreślali "Unii mówimy tak, wierzbie mówimy nie".
Uczestnicy debaty byli zgodni, że Polska powinna wstąpić do UE. Spierali się o sposób uzdrowienia polskiego rolnictwa w kontekście akcesji naszego kraju do zjednoczonej Europy.
Jury po burzliwych obradach uznało, że drużyna negująca miała trudniejsze zadanie, gdyż nie znała projektu, który musi obalić. Ponadto licealiści z Katowice trafnie podnieśli rozróżnienie środków przedakcesyjnych i akcesyjnych oraz zwrócili uwagę, że wierzba nie jest jedyną rośliną energetyczną - podkreśliła przewodnicząca jury senator Grażyna Staniszewska.
"Ci młodzi ludzie zaimponowali mi tym, że potrafią kreować własne wizje i potrafią ich bronić. To dowodzi, że opanowali sztukę dialogu nie polegającą na odrzuceniu argumentacji przeciwnika, ale na analizie, krytyce i potwierdzeniu pewnych tez. To dzisiaj rzadko się zdarza w życiu publicznym i medialnym" - powiedziała wicemarszałek Senatu Jolanta Danielak.
W Programie Debat Szkolnych uczestniczyło 70 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Eliminacje regionalne wyłoniły 16 finalistów, którzy w miniony weekend debatowali w Jachrance pod Warszawą. W poniedziałek w Senacie starły się dwie najlepszy drużyny. Konkurs zorganizowała Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Senatu.