Unia przyjęła strategię przeciwdziałania rekrutacji do grup terrorystycznych
Ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych krajów członkowskich UE przyjęli w Brukseli strategię dotyczącą m.in. przeciwdziałania rekrutacji do grup terrorystycznych.
W stolicy Unii Europejskiej trwa dwudniowa Rada szefów resortów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych krajów członkowskich. Uczestniczy w niej polski wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn.
Przyjęta strategia zakłada m.in. zaangażowanie organizacji pozarządowych z całej Europy w proces edukacji, wspieranie integracji kulturowej i różnego rodzaju akcje zapobiegające udziałowi młodych ludzi w zamachach terrorystycznych. Podkreśla także znaczenie polityki wyrównywania szans i upowszechniania wartości demokracji.
Unia chce też, by jej członkowie współpracowali ze sobą w zwalczaniu siatek terrorystycznych i osób werbujących do takich ugrupowań.
Plan działań zakłada ścisłą współpracę i wymianę doświadczeń w zakresie przeciwdziałania propagowaniu idei ekstremistycznych np. poprzez strony internetowe.
To jedna z kilku strategii, które mają pomóc krajom UE w przeciwdziałaniu terroryzmowi, a których propozycje mają związek m.in. z lipcowych zamachami w Londynie i wcześniejszymi - z marca 2004 r. - w Madrycie. Podczas rozpoczętej w czwartek Rady, ministrowie zajmą się też m.in. przechowywaniem danych telekomunikacyjnych.
Patrycja Rojek