Trwa ładowanie...
d4lpczb

Unia Europejska zamraża negocjacje akcesyjne z Turcją. PE wydał rezolucję

• Unia Europejska reaguje na represje w Turcji po nieudanej próbie puczu w lipcu
• Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa do czasowego zaprzestania negocjacji z Ankarą ws. wstąpienia do UE
• Turcja prowadzi negocjacje w tej sprawie od 11 lat
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Unia Europejska zamraża negocjacje akcesyjne z Turcją. PE wydał rezolucję
(AFP, Fot: Frederick Florin)
d4lpczb

W dokumencie podkreślono, że UE i PE zdecydowanie potępiają próbę zamachu stanu, do której doszło w Turcji 15 lipca. Dodano, że władze w Ankarze mają prawo postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za pucz. Jednocześnie oceniono, że środki represyjne wprowadzone przez rząd turecki pod płaszczem stanu wojennego, są niewspółmierne do sytuacji i naruszają podstawowe prawa oraz wartości demokratyczne, którymi kieruje się Unia.

W rezolucji napisano, że Turcja, jako państwo pretendujące do bycia w UE, jest zobowiązana do zachowania najwyższych standardów demokracji, w tym przestrzegania praw człowieka, praworządności, podstawowych wolności oraz podstawowego prawa do sprawiedliwego procesu. Poruszono także kwestię przywrócenia kary śmierci, o czym - po próbie puczu - coraz częściej zaczął wspominać prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan. Przywrócenie tej kary zdecydowanie wykluczyłoby możliwość dołączenia do UE.

Formalne zawieszenie rozmów z Turcją będzie możliwe dopiero w grudniu. Przedtem kwestię tą będzie jeszcze musiał przegłosować Parlament Europejski.

Do tej pory, na mocy przepisów nadzwyczajnych obowiązujących w Turcji od lipca, ponad 40 tys. osób zostało skazanych, a ponad 100 tys. zwolnionych z pracy w sektorze publicznym, głównie w szkołach i na uniwersytetach.

Magdalena Wojnarowska

d4lpczb

Podziel się opinią

Share
d4lpczb
d4lpczb
Więcej tematów