Unia Europejska w zasięgu telefonu i Internetu
Każdy Europejczyk może otrzymać bezpłatne
informacje na temat Unii Europejskiej w 20 językach dzwoniąc pod
bezpłatny numer telefonu lub korzystając ze specjalnej strony
internetowej.
W Brukseli odbyło się w poniedziałek spotkanie podsumowujące działanie serwisu "Europe Direct". W roku ubiegłym skorzystało z niego 80.000 obywateli UE, czyli o 60% więcej niż w 2003 roku.
Każda osoba dzwoniąca pod darmowy numer telefoniczny - 00 800 67 89 10 11 lub +32 2 299 96 96 (opłata według taryf standardowych) otrzyma natychmiastową odpowiedź na pytanie dotyczące kwestii unijnych. Równocześnie może również starać się odnaleźć informacje na stronie internetowej Unii Europejskiej.
Bardziej skomplikowane pytania przekazywane są ekspertom. W razie potrzeby użytkownik może otrzymać wiadomość o innych źródłach informacji i poradach na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.
Serwis uruchomiono w starych krajach UE w 2000 roku, a od 1 maja 2004 roku dostępny jest również dla mieszkańców nowych państw UE. Jednak cieszy się tutaj mniejszym zainteresowaniem, bowiem tylko 10 procent wszystkich pytań pochodzi od obywateli nowych krajów.
Do najczęściej zadawanych pytań jeśli chodzi o Polaków należą np.: "Czy obywatel Polski potrzebuje zezwolenia na pracę we Francji?", "Z kim muszę się skontaktować w sprawie uznania mojego polskiego dyplomu (nauczyciela, pielęgniarki)
w Wielkiej Brytanii?", "Jak mogę otrzymać pieniądze z Unii na studia za granicą?".
Serwis działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.30 czasu środkowoeuropejskiego.
Klaudia Balcerowiak