PolskaUlicami Warszawy przejdzie Parada Równości

Ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości

W sobotę ulicami Warszawy po raz kolejny
przejdzie Parada Równości - manifestacja środowisk homoseksualnych
oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji gejów i
lesbijek.

Ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości
Źródło zdjęć: © AFP

W tym roku Parada wyruszy o godz. 14 z Placu Bankowego, przejdzie ul. Marszałkowską, Piękną i Alejami Ujazdowskimi, a zakończy się pod kancelarią premiera. Tam odbędą się wiec oraz występy.

Parada jest zwieńczeniem trwających od tygodnia Dni Równości, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Żyj, Kochaj, Bądź!". W ramach Dni Równości od 31 maja odbywa się filmowy Festiwal Równości, którego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Raczek. Oprócz pokazów filmów, podczas festiwalu można było m.in. obejrzeć wystawy, wziąć udział w wernisażach, premierach książek i komiksów, a także koncertach i spektaklach.

Jak przekonują organizatorzy, Dni Równości to szansa by kultura LGBT (społeczności Lesbijek, Gejów, Biseksualistów oraz osób Transgenderowych) docierała do szerokiego grona odbiorców i pokazania, że osoby LGBT to znacząca grupa społeczna, która chce być traktowana w Polsce podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej. Dzień przed Paradą Równości, w piątkowy wieczór zostaną wręczone nagrody Hiacynt 2008 - przyznawane przez Fundację Równości za zasługi dla rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją w 4 kategoriach: polityka, media, artysta, osobowość.

W tym roku w kategorii osobowość Fundacja Równości wyróżniła Stefanię Grodzieńską za pokazywanie swoim życiem i słowami co znaczy tolerancja oraz Marzannę Pogorzelską - anglistkę z I LO w Kędzierzynie-Koźlu - za konsekwentne edukowanie i wspieranie postaw tolerancji na przekór władzy i sytuacji. Pogorzelska zasłynęła m.in. listem do ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha, w którym doniosła na samą siebie i poinformowała, że mówi swoim uczniom o tolerancji i walce z homofobią.

W kategorii artysta nagrodę przyznano Reni Jusis za wyczucie artystyczne i niegwiazdorski stosunek do swoich fanów. W kategorii media nagrodzono Piotra Pacewicza za pisanie o rzeczach zwykłych w niezwykły sposób; za serię publikacji krytykujących homofobię polskich władz i społeczeństwa oraz Dorotę Wellman i Marcina Prokopa za oswajanie Polaków z innością przy porannej kawie.

W kategorii polityka nagrody nie przyznano, ponieważ, jak uznała Fundacja Równości, brak jest w Polsce polityka, który by na nią zasługiwał.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 roku. Od tamtej pory co roku, w maju lub czerwcu lesbijki, geje oraz ich sympatycy wychodzili na ulice Warszawy by manifestować swoją obecność w polskim społeczeństwie.

W 2004 roku Parada Równości nie odbyła się, z powodu zakazu ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Zamiast parady przed warszawskim ratuszem zorganizowano wiec.

W 2005 roku prezydent Warszawy ponownie zakazał Parady Równości. Organizatorzy chcieli w związku z tym zorganizować wiece w różnych punktach miasta i przemaszerować pomiędzy nimi, jednak zezwolono jedynie na dwa z nich, co władze miasta uzasadniły względami bezpieczeństwa (na ten sam dzień zaplanowano kontrmanifestacje organizacji prawicowych, na które prezydent wydał zgodę) oraz utrudnieniami w ruchu miejskim. Mimo zakazu ulicami Warszawy przeszła nielegalna Parada Równości. Wyruszyła spod Sejmu i doszła pod Pałac Kultury, gdzie doszło do starć z przeciwnikami demonstracji.

Jak się później okazało, zakazanie parady było niezgodne z prawem. Potwierdziły to Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Wojewoda Mazowiecki, później NSA i Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził niezgodność z Konstytucją przepisów o organizowaniu demonstracji. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu jednoznacznie stwierdził, że władze Warszawy naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka, zakazując przeprowadzenia Parady Równości.

Od 2006 roku parady przebiegają bez większych zakłóceń, choć towarzyszą im kontrmanifestacje organizowane przez środowiska prawicowe. Co roku w paradzie bierze udział coraz większa liczba polityków, artystów, dziennikarzy i innych znanych osób.

W 2010 roku w Warszawie zorganizowana zostanie EuroPride - coroczna parada środowiska LGBT z okazji Christopher Street Day. Jest to święto obchodzone przez społeczność LGBT 27 czerwca na pamiątkę wydarzeń Stonewall riots - zamieszek na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych, które rozegrały się w 1969 r. w Nowym Jorku; nazwa pochodzi od ulicy, przy której znajdował się pub dla gejów.

EuroPride co roku odbywa się w innym mieście europejskim, w minionych latach organizowały ją m.in. Madryt (2007), Londyn (2006), Oslo (2005). W przyszłym roku gospodarzem tej imprezy będzie Sztokholm, a w roku 2009 Zurich. Fundacja Równości rywalizowała o prawo do zorganizowania EuroPride w 2010 roku z Belfastem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)