Ulgi dla Polaków w Wielkiej Brytanii?
Platforma Obywatelska będzie domagać się, by
marszałek Sejmu uzupełnił porządek obrad obecnego posiedzenia
Sejmu o zgłoszony przez klub PO projekt ustawy o podatkowej uldze,
która ma umożliwić rozwiązanie problemu podwójnego opodatkowania
Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii - powiedział w wiceszef PO Jan Rokita.
Pierwszy projekt w tej sprawie wnieśliśmy miesiąc temu. Upoważniał ministra finansów do niepobierania podatków. Ponieważ pani minister finansów powiedziała, że nie chce takiego uprawnienia, więc ponad dwa tygodnie temu wnieśliśmy drugi projekt o dodatkowej, bardzo istotnej uldze. Będziemy domagać się bardzo zdecydowanie, aby marszałek Sejmu wprowadził projekt tej ustawy na obecne posiedzenie Sejmu - podkreślił Rokita, który w poniedziałek przebywał w Londynie.
Polityk PO wraz z senator Urszulą Gacek (PO) wziął w Londynie udział w spotkaniu z imigrantami z Polski na temat podwójnego opodatkowania zarobków w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że w tym kraju pracuje ok. 250 tys. Polaków.
Polacy zatrudnieni w Wielkiej Brytanii podlegają obowiązkowi podatkowemu od różnicy przychodów przeliczanych na złotówki i rozliczanych w oparciu o obowiązujące w Polsce progi.
Minister finansów Zyta Gilowska podjęła już działania mające na celu wynegocjowanie zmian w polsko-brytyjskiej ustawie podatkowej, ale w opinii znacznej grupy imigrantów, resort finansów powinien podjąć działania już teraz we własnym zakresie.
Według ukazującego się w Londynie tygodnika "Goniec Polski", powodem niezadowolenia Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii jest to, iż "Polska przyjęła w międzynarodowych umowach dwie różne metody wyłączenia podwójnego opodatkowania (...), co w istotny sposób różnicuje sytuację podatkową w Polsce osób uzyskujących przychody z pracy najemnej wykonywanej za granicą".
Od 1 stycznia 2004 roku na mocy zmian wprowadzonych przez ówczesnego ministra finansów Grzegorza Kołodkę zwolnienie z podatku w Polsce od przychodów z pracy w Wielkiej Brytanii dotyczy tylko przychodów nie przekraczających rocznie ekwiwalentu 30 diet - zarówno dla osób pracujących na stałe, jak i czasowo.
Pracujący w Wielkiej Brytanii Polacy obciążani są automatycznie składkami na ubezpieczenie socjalne i zdrowotne, których nie mogą odpisać od podatku naliczanego im w Polsce.
Posiedzenie Sejmu rozpoczyna się w środę.