PolskaUlewa przerwała pokaz lotników-akrobatów

Ulewa przerwała pokaz lotników-akrobatów

Kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski i z zagranicy przyjechało do Poznania, by obejrzeć popisy najpopularniejszego na świecie zespołu akrobacji samolotowych - amerykańskiej grupy "Thunderbirds". Wystąpiła ona na festynie na lotnisku Poznań - Krzesiny. Pokaz ze względu na padający deszcz i burzę został jednak po kilkunastu minutach przerwany.

Ulewa przerwała pokaz lotników-akrobatów
Źródło zdjęć: © PAP

Popisy pilotów jednostki reprezentacyjnej amerykańskich sił powietrznych miały być główną atrakcją festynu. Ze względu na padający deszcz i burzę pokaz ograniczył się do kilkunastominutowego wspólnego przelotu czterech samolotów nad płytą lotniska i pokazów solowych.

Niestety, pogoda uniemożliwiła pokazanie całego widowiska i samoloty po kilkunastominutowym locie wylądowały na lotnisku - powiedział rzecznik dowódcy Wojsk Lotniczych major Wiesław Grzegorzewski. Widzowie obejrzeli tylko pierwszą część pokazu - musztrę paradną obsługi naziemnej, która na wzór baletu po kolei przygotowywała każdy samolot do lotu, wywołując aplauz wśród publiczności.

Po odwołaniu pokazu widzowie czuli się zawiedzeni. Widzieli, że pogoda jest zmienna, to zamiast przyśpieszyć pokaz, wszystko działo się zgodnie z planem. Jak miało dojść do lotów, to rozszalała się ulewa. Tyle godzin tu jechałem i nie widziałem najlepszego - powiedział fan lotnictwa z Siemianowic Śląskich.

Pokazu nie można było przyśpieszyć ani opóźnić ze względu dokładnie określony czas zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Poznaniem - wyjaśnił mjr Grzegorzewski.

Ale prawdziwym fanom lotnictwa wystarczył nawet skrócony pokaz. Ta grupa to legenda, a jak wykonywali mijanki, to czuło się dreszcz na plecach - powiedział widz z Bydgoszczy.

Grupa "Thunderbirds" powstała w maju 1953 roku w bazie lotniczej Luke w Arizonie. Była pierwszym na świecie zespołem pilotów wykorzystujących do akrobacji samoloty naddźwiękowe. Od 1983 roku amerykańscy piloci latają na F-16. Grupa składa się z 9 samolotów i 8 pilotów (w pokazach bierze udział 6 maszyn, dwie są zapasowe).

W skład ekipy wchodzi też czterech oficerów wsparcia, czterech cywilów oraz 104 żołnierzy służby zasadniczej i dwóch Gwardii Narodowej. Od momentu powstania grupa występowała w 59 krajach. W Polsce Amerykanie byli już w 1991 roku. Występują za darmo, ich pokazy są elementem promocji lotnictwa wojskowego i samolotów F-16.

Występy lotników amerykańskich sił powietrznych miały być główną atrakcją festynu. Poza tym widzowie mogli oglądać stojące na ziemi polskie F-16, które są na wyposażeniu poznańskiej bazy oraz wystawy statyczne innych samolotów: MiG-29, Su-22, TS-11 ISKRA, Mi-24, Mi-2, W3, SW4, PZL130 Orlik, CASA C-295, An-26, An-28 oraz sprzętu wojskowego i pożarniczego.

Obecnym na festynie widzom czas umilały zespoły muzyczne, a gwiazdą imprezy była Małgorzata Ostrowska z zespołem.

Festynowi towarzyszył protest mieszkańców dzielnic przylegających do lotniska, którzy chcą likwidacji bazy lotniczej w Poznaniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)