Ukrócić zjawisko pisania prac naukowych na zamówienie
Ustalenia personaliów osób, które oferują
pisanie prac dyplomowych i naukowych na zamówienie, oraz tych,
którzy korzystają z ich usług - domaga się w doniesieniu do
krakowskiej prokuratury stowarzyszenie Inicjatywa Małopolska im.
Władysława Łokietka.
24.09.2003 15:30
We wtorek działacze Inicjatywy Małopolskiej rozpoczęli w Krakowie publiczną kampanię przeciw tego typu praktykom.
"Zjawisko pisania prac na zamówienie upowszechnia się, a pobłażliwość ze strony organów ścigania powoduje, że do oficjalnego obiegu wchodzi wyłudzanie dokumentów, potwierdzających stopnie naukowe i kwalifikacje zawodowe" - powiedział Józef Ratajczak, jeden z założycieli Inicjatywy Małopolskiej.
Skala procederu pisania prac naukowych za pieniądze jest trudna do oszacowania. W Internecie bez problemu można znaleźć oferty firm i osób świadczących takie usługi. Według podawanych tam cenników, praca magisterska kosztuje od 1,5 do 2 tys. zł, a pracę licencjacką można kupić już za 500 zł.
W doniesieniu do prokuratury członkowie Inicjatywy Małopolskiej dowodzą, że taki proceder to wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, bowiem przedstawiający jako własną pracę napisaną na zmówienie wprowadzają w błąd osoby upoważnione do wystawienia np. dyplomu magisterskiego. Przestępstwo to, określone w artykule 272 kodeksu karnego, jest zagrożone utartą wolności do lat 3.
Działacze Inicjatywy Małopolskiej dołączyli do zawiadomienia przykłady ośmiu ofert, które znaleźli w Internecie, i mają nadzieję, że organy ścigania zajmą się tą sprawą nie tylko w Krakowie, ale w całym kraju.
Stowarzyszenie postuluje także wzbogacenie o tematy, pojęcia i lektury z literatury polskiej programów nauczania języka polskiego i historii w gimnazjum oraz w liceum. Domaga się ponadto utworzenia w ramach Ministerstwa Nauki i Informatyzacji specjalnego funduszu stypendialnego dla naukowców, którzy badają dokumenty w bibliotekach i archiwach krajów powstałych po rozpadzie ZSRR.
Inicjatywa Małopolska im. Władysława Łokietka to stowarzyszenie, które powstało w Krakowie w styczniu tego roku. Prowadzi ono działalność edukacyjną i społeczno-polityczną, m.in. poprzez organizowanie spotkań, wykładów i dyskusji.