Trwa ładowanie...
d1xfytl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraińskie MSZ: Berlin i Paryż również zaniepokojone sytuacją w Donbasie

Niemcy i Francja podzielają zaniepokojenie Ukrainy wywołane zaostrzeniem konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie i gotowe są do zainicjowania konsultacji z Rosją, by nie dopuścić do negatywnego rozwoju wydarzeń - podało MSZ w Kijowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińskie MSZ: Berlin i Paryż również zaniepokojone sytuacją w Donbasie
(PAP/EPA, Fot: Alexander Ermochenko)
d1xfytl

W przeprowadzonej w godzinach wieczornych rozmowie telefonicznej z ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Laurentem Fabiusem, szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin oświadczył, że "ostatnie prowokacje ze strony wspieranych przez Rosję bojowników są świadomą próbą storpedowania" procesu pokojowego w Donbasie, na wschodzie kraju.

Ukraiński minister przypomniał, że w ramach tego procesu toczą się obecnie negocjacje na temat wycofania z linii walk uzbrojenia kalibru poniżej 100 mm i deeskalacji sytuacji wokół wsi Szyrokyne pod Mariupolem.

MSZ w Kijowie przekazał, że Berlin i Paryż gotowe są do podjęcia działań na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie w tzw. formacie normandzkim, w którym uczestniczą Rosja, Ukraina, Niemcy i Francja.

d1xfytl

Wcześniej o zaostrzeniu sytuacji w Donbasie Klimkim rozmawiał przez telefon z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Zaapelowaliśmy do Rosji, by się opamiętała - powiedział, informując o rozmowie szefów dyplomacji obu państw dyrektor departamentu polityki i komunikacji ukraińskiego MSZ Ołeksij Makejew.

MSZ Ukrainy oświadczył, że atak prorosyjskich separatystów na pozycje sił rządowych w okolicach wsi Starohnatiwka w obwodzie donieckim, a także spalenie samochodów misji obserwacyjnej OBWE w Doniecku zagraża planowi pokojowemu dla Donbasu i jest sygnałem eskalacji napięcia. Do ataku na Starohnatiwkę doszło 10 sierpnia.

Zobacz również: Dlaczego Putin jest niebezpieczny? Rosyjski dziennikarz śledczy wyjaśnia

d1xfytl

Podziel się opinią

Share

d1xfytl

d1xfytl
Więcej tematów