Trwa ładowanie...
d27y1jf

Ukraiński historyk wydalony z komitetu IPN. Za wypowiedź o zbrodni żołnierzy AK

Grzegorz Kuprianowicz został usunięty ze składu Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, działającego przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Naukowiec z ukraińskim obywatelstwem twierdzi, że to "przejaw dyskryminacji mniejszości".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kuprianowicz twierdzi, że decyzja IPN jest krzywdząca
Kuprianowicz twierdzi, że decyzja IPN jest krzywdząca (PAP)
d27y1jf

Decyzja podjęta przez prezesa IPN Jarosława Szarka o usunięciu historyka jest związana z lipcowym wystąpieniem Kuprianowicza. Podczas uroczystości w Saharyniu, upamiętniającej ukraińskie ofiary mordu przeprowadzonego przez partyzantów Armii Krajowej, były członek komitetu stwierdził, że zdarzenia, do jakich doszło w tej miejscowości, to "zbrodnia przeciwko ludzkości". Kuprianowicz nie wycofuje się ze swoich słów.

- Działania Instytutu Pamięci Narodowej odbieram jako przejaw dyskryminacji mniejszości oraz próbę uniemożliwienia prezentowania stanowiska mniejszości w kwestii pamięci historycznej i upamiętnień. Decyzja (...) jest tym bardziej zdumiewająca, iż właśnie prokurator Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że nie ma podstaw nawet do wszczęcia śledztwa na podstawie zawiadomienia wojewody lubelskiego w sprawie mojego przemówienia w Sahryniu, a Prokuratora Okręgowa w Zamościu dopiero rozpoczęła śledztwo w tej sprawie - czytamy w oświadczeniu historyka.

Kuprianowicz podkreśla również, że nie został poinformowany o dokładnych przyczynach usunięcia go z komitetu. "Cała ta sytuacja zmusza do głębszej refleksji nad miejscem mniejszości w państwie oraz jej prawem do zachowania swojej pamięci historycznej i prezentowania własnej oceny przeszłości" - twierdzi.

d27y1jf

Zobacz także: Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

W sprawie wypowiedzi Kuprianowicza wpłynęło zawiadomienie do prokuratury. Złożył je wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Urzędnik uznał, że była to próba rozproszenia odpowiedzialności i odwrócenia uwagi, a w konsekwencji dążenie do zaprzeczenia zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Za wspomniane przestępstwo grozi do 3 lat więzienia. Prokuratura bada również, czy Kuprianowicz publicznie znieważył naród polski.

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27y1jf

Podziel się opinią

Share
d27y1jf
d27y1jf