Trwa ładowanie...
d3fcn3o

Ukraińcy chcą do NATO - wskazał sondaż

W ewentualnym referendum, dotyczącym wejścia Ukrainy do NATO "za" głosowałoby 69 procent respondentów - wskazują wyniki sondażu opublikowanego w Kijowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińcy chcą do NATO - wskazał sondaż
(WP.PL, Fot: WP.PL)
d3fcn3o

"W czerwcu 2017 roku 47 procent Ukraińców uważało członkostwo w NATO za podstawową gwarancję bezpieczeństwa narodowego" - poinformowało Centrum im. Razumkowa i fundacja Demokratyczne Inicjatywy.

Inni uczestnicy sondażu wskazali, że są zwolennikami: pozostawania Ukrainy poza międzynarodowymi blokami militarnymi (30,7 proc), sojuszu wojskowego z Rosją i krajami Wspólnoty Niepodległych Państw (6,1 proc.) oraz innych rozwiązań obronnych (2,3 proc.).

Według ośrodków, które przeprowadziły sondaż, jeszcze w ubiegłym roku członkostwo w NATO popierało 43,3 proc. Ukraińców, zaś w 2012 roku zaledwie 13 proc.

d3fcn3o

Gdyby referendum na rzecz wejścia Ukrainy do NATO odbywało się dziś, wzięłoby w nim udział 66 procent respondentów. 69 procent z nich byłoby za, natomiast 26 proc. przeciwko. W 2012 roku sytuacja była odwrotna: członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim popierało wtedy 28 procent, a przeciwko wypowiadało się 61 procent respondentów.

Na początku czerwca ukraiński parament znowelizował ustawę o polityce zagranicznej uchwalając, że jej podstawą jest dążenie państwa do członkostwa w NATO. Obowiązujące wcześniej rozwiązania przewidywały, że Ukraina jedynie może należeć do organizacji obronnych w rodzaju NATO.

Zobacz także: Zniesienie wiz dla Ukraińców

d3fcn3o

Podziel się opinią

Share
d3fcn3o
d3fcn3o
Więcej tematów