ŚwiatUkraina żąda od Rosji zwrotu ważnych instalacji

Ukraina żąda od Rosji zwrotu ważnych instalacji

Rosyjska Flota Czarnomorska musi przekazać Ukrainie wszystkie latarnie morskie, użytkowane na Krymie, gdzie znajduje się główna baza tej formacji - podały ukraińskie media, powołując się na wyrok sądowy w tej sprawie.

Jak poinformował portal internetowy gazety ekonomicznej "Dieło", Sąd Gospodarczy Krymu potwierdził ponad tydzień temu wcześniejsze wyroki sądowe w sprawie latarni, oraz innych obiektów nawigacyjnych i nakazał Rosjanom, by niezwłocznie zwrócili je Ukraińcom.

Chodzi m.in. o dwie stacje nawigacji radiowej, sześć latarni morskich i dziewięć znaków nawigacyjnych.

Spór o latarnie morskie między Ukrainą a rosyjską Flotą Czarnomorską rozpoczął się w 2006 roku, gdy ekipa ówczesnego prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenki chciała zinwentaryzować zarządzane przez Rosjan obiekty na Krymie.

Kiedy sprawa doszła do latarni, Rosjanie się sprzeciwili. W styczniu 2006 roku dowództwo Floty Czarnomorskiej zaalarmowało, że Ukraińcy wdarli się na teren latarni w Jałcie i bezprawnie ją zajęli. Strona ukraińska odpowiedziała, że latarnia jest jej własnością.

W kolejnych dniach, w obawie przed utratą kolejnego podobnego obiektu, rosyjska flota skierowała wzmocnione siły dla ochrony latarni w miasteczku Heniczesk, w obwodzie chersońskim, nad Morzem Azowskim.

Ukraińcy twierdzili wówczas, że zgodnie z umowami o podziale poradzieckiej Floty Czarnomorskiej z lat 90. wszystkie obiekty, które Rosjanie użytkują na Ukrainie, są własnością tego państwa.

Wiadomość o wyroku Sądu Gospodarczego Krymu ukraińskie media opublikowały w dniu wizyty w Rosji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W czwartek w Soczi spotkał się on z prezydentem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem.

W kwietniu 2010 roku, po dojściu Janukowycza do władzy, Ukraina zgodziła się na przedłużenie umowy o stacjonowaniu na Krymie Floty Czarnomorskiej o 25 lat. W zamian za to Kijów otrzymał od Moskwy 30-procentową obniżkę cen gazu.

Poprzedni prezydent Ukrainy Juszczenko nalegał, by Flota Czarnomorska opuściła jego kraj w 2017 roku, tak, jak było zapisane we wcześniejszych umowach w tej sprawie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)