Ukraina: Wynaleziono sztuczną słoninę
Studenci Uniwersytetu Rolniczego w Sumach wynaleźli sztuczną słoninę. Zamiennik mięsa ma składać się przede wszystkim z oleju roślinnego i żelatyny.
Według studentów ich słonina w maku praktycznie nie różni się od prawdziwej, było to wielokrotnie analizowane. Jednak jest o tyle lepsza od tej ze świni, że nie zawiera szkodliwych substancji i mogą ją jeść nawet... wegetarianie.
- Nasza słonina jest zdrową alternatywa zwykłego smalcu. Ponadto sztuczną słoninę możemy zrobić o dowolnym smaku: słoną, z pieprzem i innymi przyprawami, kwaśną, słodką, o różnej zawartości tłuszczu - mówił Dmitrij Bidiuk w rozmowie z gazetą "Siegodnia". Jest on docentem kadry żywienia.
Ekipa studentów nie ma zamiaru poprzestać na własnej słoninie. Zabierają się za prace nad biofilmem, który ma zastąpić celofan. Swoje zastosowanie ma znaleźć jako torba do pakowania i folia spożywcza.
Słonina wydobywana jest w postaci płatów lub kawałków z grzbietu, tylnej części tułowia lub boków świni. Może być surowa, mielona, solona, wędzona, paprykowana i konserwowa. Zawiera 99 miligramów cholesterolu na 100 gram.