WP

Ukraina: uzbrojone i zamaskowane służby przeszukały hotel dziennikarzy w krymskim Symfereopolu

Uzbrojone i zamaskowane służby przeszukały hotel Moskwa w Symfereopolu, w którym zatrzymali się zagraniczni dziennikarze. Świadkowie relacjonowali, że około 30 mężczyzn w kominiarkach i z bronią kazała im pozostać w swoich pokojach, a następnie rozpoczęto przeszukiwanie pokoi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina: uzbrojone i zamaskowane służby przeszukały hotel dziennikarzy w krymskim Symfereopolu
(twitter.com/lindseyhilsum)
WP

Mężczyźni wpadli do budynku wymachując bronią. Skupili się w szczególności na przeszukaniu szóstego pietra hotel - przekazali świadkowie.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie, że jedna z osób, która znajduje się w tym hotelu może mieć broń - komentuje minister obrony Krymu Walerij Kuzniecow. - Alarm okazał się fałszywy. Musimy wszystko sprawdzać, sytuacja w kraju jest mocno napięta - dodaje.

Jednocześnie minister przeprosił dziennikarzy za zaistniałą sytuację. Tłumaczył, że informacja o broni w hotelu jest elementem "wojny informacyjnej" rządu ukraińskiego.

WP

Kuzniecow zapytany dlaczego przeszukujący hotel nie mieli oznaczeń na mundurach odpowiedział dziennikarzom: "powiedziałem już wystarczająco dużo odnośnie zaistniałej sytuacji".

TI choć tylko część przeszukujących hotel Moskwa ubrana była w uniformy militarne - z hełmami i maskami - to zdaniem "Time": "elementy ich strojów są typowe dla rosyjskich sił specjalnych. Wszyscy: "byli uzbrojeni po uszy, głównie w kałasznikowy z tłumikami". Co najmniej jedna osoba miała przy sobie granat.

Dziennikarze, którzy przebywają na Krymie stale zgłaszają naruszanie ich praw; są zatrzymywani przez służby, odbiera się im również sprzęt niezbędny do pracy.

Przeszukanie hotelu odbyło się tuż przed - zaplanowanym na niedzielę - referendum na Krymie dot. przyłączenia półwyspu do Rosji.

WP

W międzyczasie parlament Krymu przyjął deklarację niepodległości, która zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy opowiedzą się za włączeniem Autonomii do Rosji.

Polub WP Wiadomości
WP
WP