PolskaUkazała się książka o historii związku Plath i Hughesa

Ukazała się książka o historii związku Plath i Hughesa

Do księgarń trafia książka "Sylvia Plath i
Ted Hughes" autorstwa Eriki Wagner, która przedstawia historię
dramatycznego związku zaliczanych do najwybitniejszych poetów XX
wieku Plath i Hughesa, opierając się na wierszach tego ostatniego.

23.02.2004 14:35

W 1955 r. poetka Sylvia Plath zaczęła naukę na uniwersytecie Cambridge w Anglii. Tam w lutym 1956 spotkała Teda Hughesa, młodego poetę. Cztery miesiące później wzięli ślub. Tak rozpoczęła się historia jednego z najbardziej kontrowersyjnych małżeństw XX wieku. Zwłaszcza po samobójczej śmierci Plath, zaliczanej w poczet najwybitniejszych poetek współczesnych, jej związek z Tedem Hughesem stał się niezwykle popularnym i często roztrząsanym tematem.

Jedni traktują Plath jako ofiarę egocentrycznego i niewiernego męża. Cześć biografów Plath, zwłaszcza tych zaliczających się do nurtu tzw. "krytyki feministycznej", nie miała przez lata najmniejszych wątpliwości, że odpowiedzialność za samobójczą śmierć Plath ponosi Hughes, który opuścił i dwoje dzieci dla innej kobiety. Inni, biorąc w obronę Hughesa, winą obarczają nadwrażliwość i emocjonalne niezrównoważenie Plath.

Hughes pilnie strzegł swojej prywatności. Zachował niemal całkowite milczenie na temat jego związku z Plath, mimo toczącego się latami natrętnego, dziennikarskiego śledztwa powstrzymał się od komentowania tragicznych wydarzeń. Podobnie jak nigdy nie mówił o śmierci Assii Wevill, kobiety dla której porzucił Plath, która dziesięć lat później popełniła samobójstwo w ten sam sposób, co Sylvia.

A jednak na kilka miesięcy przed śmiercią - w zimie 1998 r. - Hughes opublikował "Listy urodzinowe" - poetycki zbiór, w którym opowiada o swoim związku z Plath. Po raz pierwszy mierzy się w nim z oskarżeniami tych, którzy obarczali go odpowiedzialnością za samobójstwo Sylvii, choć trudno ten zbiór uznać za odpowiedź na zarzuty. To raczej opowieść o miłości i poezji, a także przegranej małżeństwa, poczuciu krzywdy w takim samym stopniu, jak poczuciu winy.

Erica Wagner oparła swoją opowieść o małżeństwie poetyckiej pary właśnie na "Listach urodzinowych", poświęcając każdy z rozdziałów opisowi wydarzeń, do których Hughes odnosi się w wierszach. Opowieść nie jest więc chronologiczna, a książka Wagner sprawia wrażenie zbioru przypisów do "Listów urodzinowych".

Powstał delikatny i wyważony obraz tego związku, daleki od plotek i spekulacji. Prawdy o trudnym uczuciu autorka poszukuje w przywoływanych na kartach książki wierszach, fragmentach dzienników, wywiadów. Największą zaletą książki jest fakt, że autorka nie przypisuje sobie prawa do odnalezienia i zdefiniowania prawdy na temat tego związku.

W czerwcu na ekrany polskich kin wejdzie film "Sylvia" w reżyserii Christine Jeffs z Gwyneth Paltrow w roli słynnej poetki oraz Danielem Craigem w roli Teda Hughesa. Film opowiada historię małżeństwa Palth i Hugesa i już zdążył wzbudzić wiele kontrowersji. Do zamieszania wokół tytułu z pewnością przyczyniła się reakcja córki Plath - Friedy Hughes - która potępiła twórców za gloryfikację "samobójczej laleczki Sylwii" i odmówiła im udostępnienia praw autorskich do tekstów matki.

Książkę "Sylvia Plath i Ted Hughes" opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)