PolskaUkazała się kolejna księga Polaków deportowanych do Auschwitz

Ukazała się kolejna księga Polaków deportowanych do Auschwitz

"Księga Pamięci - Transporty Polaków
do KL Auschwitz z Radomia i innych miejscowości Kielecczyzny 1940-
1944" ukazała się nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau -
poinformował rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

29.12.2005 12:50

Jeden z inicjatorów publikacji Ksiąg Pamięci, były więzień Auschwitz Kazimierz Albin napisał w przedmowie do wydania, że wspomina ona o około 16 tysiącach więźniów i więźniarek deportowanych do obozu z dystryktu radomskiego w około 60 transportach, głównie z więzień w Radomiu, Kielcach, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie, Końskich, Sandomierzu i Pińczowie.

W latach 1940-1944 Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Kielecczyzny. Blisko 16 tysięcy - około 14 tysięcy mężczyzn i 2 tysiące kobiet - trafiło do KL Auschwitz. W transportach było około 13-14,5 tysiąca Polaków, ponad 1,1 tysiąca Żydów oraz kilkudziesięciu więźniów innych narodowości: Rosjan, Cyganów, Niemców, Czechów.

Pierwszy transport, liczący 69 mężczyzn, przywieziono do KL Auschwitz 8 listopada 1940 roku. Ostatni przybył do obozu 18 września 1944 roku.

Wykazy w Księdze Pamięci obejmują numery obozowe deportowanych, imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, zawód, narodowość i ewentualne dalsze losy. Dołączono do nich około 3 tysięcy zdjęć prywatnych i obozowych oraz dokumentów.

Pomimo wnikliwych badań nie zdołano ustalić 2173 nazwisk więźniów przywiezionych do KL Auschwitz z dystryktu radomskiego. Znane są tylko ich daty przybycia do obozu oraz numery, jakimi zostali oznaczeni. Na blisko 16 tysięcy deportowanych wojnę przeżyło jedynie około 3 tysięcy osób - powiedział rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

Obecna Księga Pamięci jest już trzecią tego typu publikacją. W przyszłości wydawnictwo planuje wydanie Ksiąg Pamięci poświęconych Polakom deportowanym z Lubelszczyzny oraz z ziem wcielonych do III Rzeszy: Wielkopolski, Pomorza, Ziemi Ciechanowskiej i Białostockiej. Opracowane będą też dostępne dokumenty o deportacjach Żydów z Górnego Śląska.

Inicjatorem wydania Księgi było Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 7,7 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w 14 językach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)