Ujazdowski: papieski głos o charakterze historyczno-duchowym
To bardzo ważny głos o charakterze duchowo-historycznym, nie można słów papieża Jana Pawła II odczytywać
tylko w kategoriach politycznych - uważa wiceszef PiS Kazimierz
Michał Ujazdowski.
19.05.2003 | aktual.: 19.05.2003 17:04
Przemawiając do uczestników Narodowej Pielgrzymki Polaków zebranych na Placu św. Piotra, Jan Paweł II powiedział m.in., że wejście do Unii Europejskiej jest "dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy".
"Europa potrzebuje Polski, Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków, Polska potrzebuje Europy" - powiedział papież.
"To było wystąpienie, w którym padły zdecydowane słowa, przemawiające za obecnością Polski w Unii Europejskiej ze względów historyczno-duchowych" - powiedział Ujazdowski.
Według niego "Ojciec Święty widzi w ponownym zjednoczeniu Europy - bo tym jest rozszerzenie - akt sprawiedliwości dziejowej, czyli koniec porządku jałtańskiego i widzi także wielką szanse na odnowę duchowego oblicza Europy z nadzieją, że Polska będzie w tej odnowie odgrywała role szalenie istotną".
"To jest argumentacja swoista, i tego 'tak' dla Unii Europejskiej w wystąpieniu Ojca Świętego nie należy odczytywać w kategoriach czysto politycznych. A na pewno nie należy odczytywać w kategoriach poparcia kampanii propagandowej SLD, czy Aleksandra Kwaśniewskiego" - uważa wiceszef PiS.
W opinii Ujazdowskiego słowa papieża będą kształtowały w bardzo dużym stopniu stanowisko katolików świeckich w kwestii integracji europejskiej.