Ujazdowski: papieski głos o charakterze historyczno-duchowym
To bardzo ważny głos o charakterze duchowo-historycznym, nie można słów papieża Jana Pawła II odczytywać
tylko w kategoriach politycznych - uważa wiceszef PiS Kazimierz
Michał Ujazdowski.
Przemawiając do uczestników Narodowej Pielgrzymki Polaków zebranych na Placu św. Piotra, Jan Paweł II powiedział m.in., że wejście do Unii Europejskiej jest "dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy".
"Europa potrzebuje Polski, Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków, Polska potrzebuje Europy" - powiedział papież.
"To było wystąpienie, w którym padły zdecydowane słowa, przemawiające za obecnością Polski w Unii Europejskiej ze względów historyczno-duchowych" - powiedział Ujazdowski.
Według niego "Ojciec Święty widzi w ponownym zjednoczeniu Europy - bo tym jest rozszerzenie - akt sprawiedliwości dziejowej, czyli koniec porządku jałtańskiego i widzi także wielką szanse na odnowę duchowego oblicza Europy z nadzieją, że Polska będzie w tej odnowie odgrywała role szalenie istotną".
"To jest argumentacja swoista, i tego 'tak' dla Unii Europejskiej w wystąpieniu Ojca Świętego nie należy odczytywać w kategoriach czysto politycznych. A na pewno nie należy odczytywać w kategoriach poparcia kampanii propagandowej SLD, czy Aleksandra Kwaśniewskiego" - uważa wiceszef PiS.
W opinii Ujazdowskiego słowa papieża będą kształtowały w bardzo dużym stopniu stanowisko katolików świeckich w kwestii integracji europejskiej.