UFO czy wielki pożar? Mieszkańcy Siechnic mają dość kłopotów ze zdrowiem przez łunę nad miastem

Wielki wybuch? UFO? Gigantyczny pożar? Osoby przejeżdżające pierwszy raz przez okolice Siechnic pod Wrocławiem zastanawiają się, co to za intensywnie pomarańczowa łuna na wieczornym niebie. Mieszkańcom nie jest jednak do śmiechu. Z powodu intensywnego światła, które nie opuszcza ich nawet w nocy, mają kłopoty ze zdrowiem. Pomocy postanowili szukać u rządzących.

UFO czy wielki pożar? Mieszkańcy Siechnic mają dość kłopotów ze zdrowiem przez łunę nad miastem
Źródło zdjęć: © Forum
Magda Mieśnik

- Przy tym świetle nie dało się w ogóle spać. Najpierw śmialiśmy się, że mamy w Polsce białe noce, ale szybko sytuacja stała się bardzo zła. Problemy ze snem, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, a rano trzeba wstać do pracy. W końcu wszystkie szyby w oknach wykleiliśmy specjalną folią, do tego czarne zasłony. Inaczej nie da się funkcjonować – mówi nam Stanisław z Siechnic.

Z podobnymi problemami zmaga się wielu mieszkańców. Wszystko przez gigantyczną szklarnię, w której dojrzewają pomidory. Gigantyczne lampy naświetlają je 18 godzin na dobę. Plantacja firmy Citronex zajmuje 43 hektary i kosztowała ok. 300 mln euro.

Siechnice. Obowiązkowe rolety

- Mieszkańcy z osiedla położonego najbliżej szklarni musieli sobie pozakładać rolety w oknach. Niestety, nie ma żadnych badań, które mówiłyby o ewentualnej szkodliwości permanentnego światła dla zdrowia człowieka. Burmistrz wystąpił do starosty o przegląd ekologiczny – mówi nam radny Siechnic Jakub Kłosiński.

I dodaje, że części mieszkańców intensywne światło ze szklarni nie przeszkadza. – Sporo osób ma pracę dzięki tej firmie, no i to duży płatnik dla gminy – przyznaje Kłosiński.

Winne chmury

Właściciel szklarni uciążliwość tłumaczy zmieniającą się pogodą. – Niebo częściej niż w latach ubiegłych zasnuwały ciemne chmury, które eskalują efekt łuny. Do tego zmrok zapada kilka godzin wcześniej nim zostaną opuszczone kurtyny, co powoduje, że światło przez jakiś czas swobodnie wydostaje się na zewnątrz – tłumaczył Wirtualnej Polsce Marcin Dymitruk, dyrektor generalny PPO Siechnice powody, dla których światło jest uciążliwe dla mieszkańców. Intensywnie pomarańczowa łuna jest widoczna nawet z oddalonego o 15 km Wrocławia.

Nie przekonuje to jednak osób, które zmagają się z konsekwencjami uciążliwego dla nich światła, którzy twierdzą, że wszystko przez rozbudowę szklarni. Bezradni postanowili szukać pomocy i wsparcia u rządzących. Zwrócili się z prośbą o pomoc do posłanki KO Małgorzaty Tracz. A ona w ich imieniu wystąpiła do Ministerstwa Klimatu.

W Siechnicach cierpią też zwierzęta

- Szklarnie w Siechnicach zlokalizowane są nie tylko blisko zabudowań mieszkalnych, ale również nieopodal terenów Natura 2000 położonych w dorzeczu Odry i Oławy. Z powodu silnego światła cierpią zwierzęta, gdyż doprowadza ono do zaburzeń orientacji, negatywnie modyfikuje rozmnażanie i zmienia sposób żerowania – mówi nam posłanka Małgorzata Tracz.

Wystąpiła już do ministra klimatu z wnioskiem o interwencję w sprawie tzw. zanieczyszczenia światłem. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła. Posłanka skierowała też pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. - Jeżeli działalność powoduje pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, wojewódzki inspektor ochrony środowiska może wydać decyzję o wstrzymaniu tej działalności. Liczne skargi mieszkańców Siechnic są w mojej ocenie wystarczającym powodem do wszczęcia takiego postępowania – mówi Małgorzata Tracz.

Radny Siechnic zwraca uwagę, że ta sama firma ma podobną szklarnię w pobliżu granicy z Czechami. - Nasi sąsiedzi wymusili na szklarni, by zamontowała specjalne osłony, które ograniczają emisję światła. Potrafili sobie z tym poradzić - mówi Jakub Kłosiński.

Zobacz też: Komentarze po wpisie Witolda Waszczykowskiego. "Dno dna"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
siechniceszklarniaMinisterstwo Klimatu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (295)