Ufamy USA, boimy się Rosji i Niemiec
Zdaniem ponad jednej czwartej Polaków (26%) na miano "prawdziwego sojusznika Polski" zasługują Stany Zjednoczone - wynika z sondażu Centrum Badań Opinii Społecznej. Według 44% ankietowanych, obawiać powinniśmy się Rosji; a w ocenie 35% - Niemiec.
CBOS podkreśla, że opinia o USA właściwie nie zmienia się od początku lat 90. W 1990 r. Stany Zjednoczone za "prawdziwego sojusznika Polski" uważało 23% badanych, a w 1992 r. - 32%.
1990 r. nie zmienia się też znacząco liczba osób uważających za "prawdziwego sojusznika Polski" Wielką Brytanię. W 1990 r. taką opinię wyraziło 10% badanych przez CBOS, w 1992 r. - 9%, w 2004 r. - 12%.
Według CBOS, na początku 1990 r. Francję do "prawdziwych sojuszników Polski" zaliczało 16% ankietowanych, w 1992 r. - 24%, a obecnie tylko 7% Polaków.
Tyle samo ankietowanych w 2004 r. (po 7%) za sojusznika Polski uznało Niemcy i Czechy.
Na początku 1990 roku niemal co piąty badany (18%) wymieniał wśród "prawdziwych sojuszników Polski" ówczesny ZSRR, a potem Rosję. Obecnie Rosję za sprzymierzeńca naszego kraju uważa tylko 2% ankietowanych
Niemal połowa badanych przez CBOS (49%) nie wymieniła żadnego państwa, które by zasługiwało na miano "prawdziwego sojusznika Polski". Co czwarty respondent jest przekonany, że takiego państwa nie ma, a 24% nie ma takiej pewności, ale też nie potrafi wymienić żadnego państwa odpowiadającego temu określeniu. W 1990 r. co trzeci badany uważał, że żadnego państwa nie można zaliczyć do sprzymierzeńców Polski.
Z badań CBOS wynika, że w ciągu kilkunastu lat zmieniła się lokalizacja zagrożeń związanych z Rosją i Niemcami. Według CBOS, w 1990 r. niemal powszechny był lęk przed jednoczącymi się wtedy Niemcami. Jednak w ciągu dwóch lat, po traktatowym uregulowaniu stosunków polsko-niemieckich, lęk ten znacząco osłabł. Jednocześnie nasiliły się obawy przed Rosją.
W najnowszym badaniu CBOS pojawiło się nowe zagrożenie - terroryzm. Prawie jedna piąta Polaków (18%) pytana, których państw Polska powinna się najbardziej obawiać wymienia: Irak, "kraje arabskie", "kraje muzułmańskie, islamskie", "kraje gdzie szerzy się terroryzm".
40% Polaków, którzy nie ukończyli 25. roku życia uważa, że Polacy najbardziej powinni się obawiać Iraku, terrorystów lub Arabów. Ich zdaniem, jest to obecnie największe zagrożenie dla Polski, większe niż ze strony Niemiec (21%), czy Rosji (27%).
Także badani w wieku od 25 do 34 lat mają inną niż ludzie w średnim wieku i starsi hierarchię zagrożeń: najczęściej wymieniają Rosję (42%), ale już w drugiej kolejności Irak, Arabów lub terrorystów (25%), niemal tak często jak Niemcy - (23%)
6% ankietowanych stwierdziło, że "Polska nie ma wrogów", a 12% nie miała zdania w tej sprawie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 17-21 września na reprezentatywnej, losowej próbie 935 dorosłych Polaków.