Ufamy Kościołowi, ale uważamy jego wpływy za nadmierne
Blisko trzy czwarte Polaków ufa Kościołowi
katolickiemu, zarazem ponad połowa badanych uważa, że jego wpływy
w życiu politycznym są za duże - podaje TNS OBOP. Dwie trzecie
respondentów deklaruje, że sprawa abp. Stanisława Wielgusa nie
wpłynęła na ich zaufanie do Kościoła, jedna czwarta, że obniżyła je.
70% respondentów TNS OBOP ufa Kościołowi, nieufność deklaruje co czwarty (25%) ankietowany. Ośrodek zaznacza, że odsetek darzących Kościół zaufaniem zmalał od maja 2006 r. tylko o 2 punkty proc., jednak wyraźnie - o 6 punktów - ubyło odpowiedzi deklarujących zdecydowane zaufanie.
Zaufanie do Kościoła badane przez TNS OBOP waha się od 1994 roku w przedziale 69-79%, nieufność - od 18 do 26 procent.
Ponad połowa badanych - 60% - uważa, że udział Kościoła katolickiego w życiu politycznym za zbyt duży, jedna piąta ogółu ankietowanych (22%) ocenia, że jest on zdecydowanie zbyt duży.
Ponad jedna czwarta - 29% - jest zdania, że wpływ ten jest taki, jaki powinien być, według 4% wpływ Kościoła jest za mały.
Ocena, że Kościół nadmiernie wpływa na politykę, nie zmieniła się od maja 2006 r., a na przestrzeni ostatnich 13 lat znajdowała poparcie 48-71% pytanych. Największy skok - o 12 punktów proc. w górę - nastąpił w latach 2004-06. Udział opinii, że wpływ jest taki, jaki powinien być, mieścił się w granicach 23-41%.
Połowa uczestników sondażu (51%) uważa, że władze państwowe powinny się kierować zasadami katolickiej nauki społecznej, przeciwnego zdania jest dwie piąte (40%) pytanych.
Jedna czwarta - 26% - ankietowanych przyznaje, że sprawa abp. Stanisława Wielgusa zmniejszyła ich zaufanie do Kościoła, dwie trzecie - 66% - deklaruje, że sprawa arcybiskupa nie wpłynęła na zaufanie, jeden na stu pytanych odpowiedział, że jego zaufanie wzrosło.
TNS OBOP zauważa, że sprawa abp. Wielgusa obniżyła zaufanie we wszystkich kategoriach respondentów - także u tych, którzy deklarują bardzo wysokie zaufanie, ale silniej wpłynęła na tych, których zaufanie do Kościoła było niewielkie.
Zaufanie do Kościoła słabnie wraz z wykształceniem, jest ono większe na wsi niż w mieście, jednak w każdej kategorii społecznej zaufanie do Kościoła góruje nad nieufnością. Pogląd, że udział Kościoła w życiu politycznym jest za duży, jest częstszy w miastach, zyskuje na powszechności wraz ze wzrostem wykształcenia, przeważa także wśród respondentów wierzących i regularnie praktykujących.
TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 1-5 lutego na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat wzwyż.